Adalet Bakanlığı, Facebook’a Dava Açıyor

Adalet Bakanlığı, işe alım uygulamalarında ABD işçilerine karşı ayrımcılık yaptığı iddia edilen Facebook‘a karşı suçlamada bulundu. Perşembe günü yapılan şikayet, şirketin vizeye uygun iş ilanları için ayrı bir iş listeleme sürecinin olduğunu, hem iş listesinin görünürlüğünü sınırladığını hem de iş arayanların başvurularını posta ile göndermeleri için ısrar ettiğini iddia ediyor.

Şikayet, “Facebook’un ayrımcı işe alma ve işe alma uygulaması rutin, devam eden ve yaygındır” ifadesi yer alıyor. Göçmenlik veya vatandaşlık statüleri nedeniyle ABD çalışanlarına karşı ayrımcılık yapıyor ve başvuru yapma, dikkate alınma ve işe alınma yeteneklerini sınırlayarak başvurulara zarar veriyor.

Savcılar, Facebook‘un şirketin zaten temas kurduğu ve işe almak istediğini bildiği, vizeye tabi çalışanlar için ayrılmış iş ilanlarını sakladığına inanıyor. Ancak tercih ettiği başvuran için şirketin önemli çalışma kurallarını ihlal ettiği iddia edildi.

ABD‘de çalışma vizesi ile birini işe alabilmek için önce ABD‘de o işi yapabilecek birilerini araması gerekiyor. Eğer ABD içinde bu çalışanı bulamazsa ancak o zaman dışarıdan bir insanı işe alıp çalışma vizesi çıkartabilir. Facebook bu zorlu yolu tersine çevirmeye çalışmış.

Savcılar, bu durumun en azından 2018‘in başından beri uygulandığını ve düzeltilmesi gerektiğini söylüyor. Facebook, belirtilen dönemde çalışanları için 2.600‘den fazla kalıcı işçilik sertifikası aldı.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!