Ana SayfaHaberAkıllı...

Akıllı Telefon Pillerinin Patlamasının Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefon pilleri, aşırı şarjı, aşırı ısınmayı ve diğer istenmeyen olayları önlemek için yerleşik çeşitli korumalarla günlük yaşamın yıpranmasına ve yıpranmasına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, ara sıra, akıllı telefon pillerinin patladığı veya tutuştuğu, bazen bu süreçte sahiplerine ve aile üyelerine zarar verdiği olayları duyuyoruz.

Live Hindustan, birkaç gün önce Uttar Pradesh‘teki Mirzapur‘da bir çocuğun cep telefonunun patlaması sonrasında öldüğünü bildirdi. Rapora göre, çocuğun pili şarj etmeye çalıştığı sırada meydana geldiği bildirilen olay, çocuğun yüzünün büyük bir kısmının da hasar görmesine neden oldu.

Akıllı Telefon Pillerinin Patlamasının Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bununla birlikte, yasal kanallardan satın alınan hemen hemen her akıllı telefonun kullanım için güvenli olduğu onaylanmıştır, bu nedenle çoğu kullanıcı bu sorunu asla yaşamamalıdır. Ancak, cihazınızda böyle bir olayın meydana gelmesini önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Şarj olurken telefonunuzu örtmeyin veya ağır işler için kullanmayın

Telefonunuzu bir gecede şarj etmek, modern akıllı telefonlarda bir sorun değildir, ancak şarj etmek için yastıklarınızın arasına koymak felaket olabilir. Çoğu telefonu şarj ederken oluşan ısı oldukça yüksektir ve akıllı telefonun kapalı bir alanda şarj edilmesi, ısının dağılmasını önleyecektir. Aynı nedenden ötürü, akıllı telefonunuzu yoğun görevler için kullanmanız önerilmez, akıllı telefonunuzun yerleşik termal kilidi devreye girmezse, telefonun içindeki sıcaklıklar telefonunuzun bataryasının üstesinden gelemeyecek kadar fazla olabilir. .

Akıllı telefonunuzla sertifikasız şarj cihazları kullanmayın

Akıllı telefonunuzu aynı mikro USB, USB-C veya Lightning fişine sahip olduğu sürece şarj etmek için hemen hemen her şarj cihazı kullanılabilir, ancak her zaman cihazınızla birlikte gelen şarj cihazına bağlı kalmalısınız. Bu bir seçenek değilse, akıllı telefonunuzla çalışmak üzere onaylanmış bir şarj cihazı kullanmalısınız. Apple’ın durumunda, resmi olarak onaylanmış aksesuarlar “MFI onaylıdır”, Android’de ise aksesuarınızın cihazınızla çalışmak için onaylı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir – örneğin, OnePlus cihazlarda Warp şarjı veya Snapdragon işlemcili cihazlarda Qualcomm QuickCharge.

Telefonunuzu tekrar tekrar düşürmeyin veya pili bükmeyin veya delmeyin

Fiziksel hasar, herhangi bir akıllı telefon pilinin en büyük düşmanıdır ve pilin düşürülmesi, pilin iç kısımlarında sorunlara neden olabilir. Zamanla, akıllı telefonunuzun pilinin kimyasal bileşimi de siz şarj edip deşarj ettikçe değişecek, bu da pilin biraz şişip şişmesine neden olacaktır. Şişmeyi azaltmak için herhangi bir şekilde pili delmeyin, çünkü tutuşur, bunun yerine yetkili servis merkezinden yenisiyle değiştirin. Ayrıca akıllı telefonunuzu bir yaz gününde çok ısınabilecek kapalı bir arabanın içinde bırakmak gibi aşırı sıcağa maruz bırakmayın.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!