Ana SayfaHaberAlibaba...

Alibaba 2.8 Milyar Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Çinli yetkililer, iddia edilen tekelci uygulamaları inceleyen anti-tröst soruşturmasını bitirdikten sonra Alibaba‘yı 2.8 milyar dolar para cezasına çarptırdı. Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi Aralık ayında e-ticaret devinin “şüpheli tekelci davranışına”, özellikle de tüccarları kendi platformlarında satış yapmaya zorlayan ve rakip e-ticaret web sitelerinde satış yapmalarını engelleyen politikası hakkında bir soruşturma başlattı. Watchdog‘un web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, araştırmasının politikanın ülkedeki rekabeti ortadan kaldırdığını ve kısıtladığını ve çevrimiçi perakende platformu sektöründeki yeniliği engellediğini kanıtladığını söyledi.

Bu sonucun bir sonucu olarak, düzenleyici Çin‘in tekel karşıtı yasasına göre şirketi cezalandırdı ve yasadışı faaliyetlerini durdurmasını ve ülkedeki yurt içi satışlarının yüzde 4’üne eşdeğer bir ceza ödemesini emretti. The New York Times‘ın belirttiği gibi, 2.8 milyar dolarlık para cezası Alibaba‘nın mali durumunu tehlikeye atmaz, ancak Çin hükümetinin antimonopoly yasasını ihlal ettiği için 2015’te Qualcomm‘a uyguladığı 975 milyon dolarlık cezayı aşıyor. NYT‘ye gönderilen bir açıklamada Alibaba, cezayı kabul edeceğini ve “sosyal sorumluluklarını daha iyi yerine getireceğinden” emin olacağını söyledi.

Çin, geçen yıl teknoloji devlerini daha yakından takip etmeye başladı ve milletvekilleri antimonopoly yasasında kendilerine özel kurallar eklemek için bir güncelleme önerdiler. Özellikle Jack Ma’nın işleri, bir finans zirvesi sırasında gereksiz krediler verdikleri için Çin bankalarını “devlete ait rehin dükkanları” olarak adlandırdıktan sonra kendi ülkesinde hedef haline gelmiş gibi görünüyor. Hatta yöneticileri, düzenleyicilerle günlük olarak ilgilenmek için bir görev gücü oluşturmak zorunda kaldı.

Alibaba ile ilgili tekel karşıtı soruşturmanın yanı sıra, Şangay Borsası Kasım ayında kurduğu finansal hizmetler şirketi Ant Group için planlanan halka arzını engelledi. Yıl sona ermeden önce, düzenleyiciler şirketin bir ödeme sağlayıcısı olarak “kökenlerine dönmesini” ve yıllar içinde sunduğu yatırım, kredi, sigorta ve varlık yönetimi hizmetlerini durdurmasını emretti.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!