Ana SayfaHaberAlibaba'dan...

Alibaba’dan Yapay Zeka Görüntü İşleme Modeli; Tongyi Wanxiang

Alibaba, metin istemlerine dayalı olarak görüntüler oluşturan yapay zeka görüntü işleme modeli Tongyi Wanxiang’ı piyasaya sürdü. Mandarin Çincesi ve İngilizce komutları anlama yeteneğine sahip olan Tongyi Wanxiang, Çin’deki kurumsal müşteriler tarafından test edilmek üzere kullanılabilir durumda.

Alibaba’nın bulut bölümü tarafından başlatılan hizmet; herhangi bir metin girişi verildiğinde foto-gerçekçi görüntüler, eskizler ve 3D karikatürler gibi farklı stiller sunuyor. Ayrıca basit görüntü oluşturmanın yanı sıra, bir görüntünün stilini diğerine uygulayabiliyor, içerik ve stil açısından orijinaline benzer görüntülerin varyasyonlarını oluşturabiliyor.

Geçen yıl Alibaba Cloud tarafından 900’den fazla yapay zeka modeliyle başlatılan açık kaynaklı bir hizmet modeli (MaaS) platformu ModelScope ile entegreli olan sistem, uzman modelleri bağlamak ve Büyük Dil Modellerini (LLM) kullanmak üzere tasarlanmış bir çerçeve sunuyor. Bu sayede Alibaba Cloud’un AI yetenekleriyle entegre olan işletmeler ve geliştiriciler, Yapay zeka görevleri için en iyi modellere özgürce erişebiliyor ve bunları çalıştırabiliyor.

Alibaba, Nisan ayında ChatGPT benzeri ve Büyük Dil Modelini (LLM) kullanan sohbet robotu Tongyi Qianwen’i başlatmıştı. Lansmanından bu yana çeşitli sektörlerden 300.000’den fazla beta testi talebi almış, kısa süre sonra da Çin Siber ve Uzay Düzenleyicilerinin katı düzenlemeleriyle karşı karşıya kalmıştı. Daha sonra Çindeki siyasi sistemi tehdit eden içeriklerin oluşmaması için daha hassas bir geliştirme süreci yürütmeye başlayan geliştiriciler ürünlerini hız kesmeden geliştirmeye devam etmişlerdi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!