Amazon Go ile Alışverişte Yeni Bir Devrim Başlıyor

İnternet alışveriş devi Amazon geçen gün duyurduğu servisi Amazon Go ile alışverişte yeni bir devrim yapacak gibi gözüküyor.

Elektronik ticaret başta olmak üzere, bir çok web sitesine, elektronik kitap ve bazı elektronik cihazlar üzerinde yatırımları da barındıran Amazon, geçtiğimiz gün dünyanın en gelişmiş alışveriş sistemini duyurdu. Temel olarak hiç beklemeden alışveriş yapma mantığınan dayanın bu sistem şuana kadar yapışmış en teknolojik sistem olarak da gelecek vadediyor.

İlk olarak Seattle‘de Amazon şirket merkezinde kurulan sistem kurulan mağazada öğle ve akşam yemekleri ile atıştırmalıklar satılıyor. Mağazaya giriş yapılırken telefona bağlı banka hesabının okutulduğu sistemde, telefon ve mağaza içerisindeki sensörler ve derin öğrenme özelliğine sahip özel yazılımlar sayesinde raflardan alınan ürünlerin kimin ve ne zaman alındığı tespit edebiliyor.

Just Walk Out (Elini Kolunu Sallayarak Çık) adını taşıyan teknoloji derin öğrenme algoritmasi, bilgisayarla görü ve sensör füzyonu gibi sistemlere sahip. Amazonun yayınladığı videoda raflarda alınan ürünün alınması veya geri bırakılmasını anlık olarak tespit edebilen teknoloji, ayrıca yan yana olan kişilerin aldığı ürünleri de karıştırmıyor.

Alışveriş tamamlanıp mağazadan çıkıldıktan sonra da alınan ürünlerin ücreti banka hesabından çekiliyor. Hiç beklemeden yapılan alışveriş hızlı şehir hayatında çok büyük pratiklik kazandıracak olsa da iş kollarının azalması, alışveriş ve güvenlik noktasında bazı çekinceler bulunuyor. Şimdilik sadece test aşamasında olan sistem 2017’nin ilk çeyreğinde herksin kullanımına açılması bekleniyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!