AMD, RDNA 2 Mimarisine Sahip Radeon RX 6000M Serisini Duyurdu

AMD, RDNA 2 mimarisine sahip, uzun zamandır beklenen Radeon RX 6000M serisi mobil GPU’larını duyurdu.

Bugünkü sürüm üç yongadan oluşuyor: RX 6800M (145W ve üzerinde yapılandırılabilir), RX 6700M (135W’a kadar) ve RX 6600M (100W’a kadar). AMD, amiral gemisi 6800M’nin dizüstü bilgisayarlar için şimdiye kadarki en hızlı AMD grafiklerini sunduğunu söylüyor; 6800M’nin modern AAA oyunlarını Nvidia’nın mobil RTX 3080’iyle karşılaştırılabilir veya daha iyi kare hızlarında çalıştıracağını iddia ediyor. Ayrıca pille oyun oynarken Nvidia’nın çipinden daha iyi performans gösterdiği iddia ediliyor. 6000M serisi 1 Haziran’dan itibaren satışa sunulacak.

AMD ayrıca, OEM’leri AMD destekli sistemlerine belirli özellikleri dahil etmeye teşvik etmeyi ve tüketicilere AMD’nin hangi Ryzen ve Radeon destekli dizüstü bilgisayarların en iyi olduğunu düşünmesini sağlamayı amaçlayan yeni bir “tasarım çerçevesi girişimi” olan AMD Advantage’ı da duyurdu. Intel’in Evo programına benzer bir fikir gibi görünüyor, ancak bu sadece oyun dizüstü bilgisayarları için ve standartlar çok daha katı görünüyor. AMD Advantage dizüstü bilgisayarların aşağıdakileri içermesi bekleniyor:

  • AMD Ryzen 5000 mobil işlemciler, Radeon 6000 grafik kartı ve Radeon yazılımı
  • AMD’nin Smart Acess Belleği ve Smart Shift teknolojisi için destek
  • En az 300 nit parlaklığa ulaşan, sRGB gamının yüzde 100’ünü veya NTSC gamının yüzde 72’sini kapsayan, en az 144 Hz yenileme hızına ve düşük gecikmeye sahip olan ve AMD Freesync’i destekleyen bir ekran
  • En az bir NVME PCIE Express Gen 3 SSD
  • WASD tuşlarında yüzey sıcaklığını 40 santigrat derecenin altında tutma yeteneği
  • Pille 10 saatten fazla video oynatma

Kaç tane dizüstü bilgisayarın tüm bu standartları karşılayacağı belli değil. Kırk santigrat derece, klavyelerin genellikle merkezde olduğu sıcaklığa yakındır. Ancak, pille 10 saatlik video oynatmayı güvenilir bir şekilde kıran çok fazla oyun donanımı yok ve piyasadaki en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğu, maksimum 300 nit parlaklığın altında. Bununla birlikte, her tür Intel Evo sertifikalı dizüstü bilgisayar, testlerimdeki tüm Evo gereksinimlerini karşılamıyor – birimler ve metodolojiler değişebilir.

Açıklanacak ilk AMD Advantage dizüstü bilgisayar Asus’un yeni ROG Strix G15’i. Bu, Ryzen 9 5900Hx’e kadar, Radeon RX 6800M ve 3 ms tepki süresine sahip 15 inç WQHD 165Hz ekranla yapılandırılabilir.

 

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!