AMP Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar AMP Ne İşe Yarar?

Accelerated Mobile Pages AMP Nedir, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google tarafından geliştirilen yönergelere bağlı olarak, mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan kodlama yöntemidir. Google AMP yönergelerine uygun ve doğrulanmış sayfalar Google ön belleğinde saklanır ve kullanıcı tarafında daha hızlı yüklenerek mobil kullanıcı deneyimini artırmayı hedefler.

AMP Nedir? AMP Avantajları

AMP projesinin en büyük avantajı açık kaynaklı kodlara sahip olmasıdır, yani isteyen herkes AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir. AMP standartlarında bir sayfa oluşturmak için dikkat etmeniz gereken ana başlıklar;

  • Tasarım / Kodlama, yerleşim ve içerik
  • Bulunurluk / Erişilebilirlik, arama motorlarına açık olmak
  • Doğrulama / Sayfayı Google Search Console’da bildirme
  • Yapısal veri / Yapısal veri ile sayfa içeriğini zenginleştirme
  • Durum / Amp sayfasındaki hataları tespit etme

Eğer HTML ile aranız iyiyse, kolayca bir AMP sayfası oluşturabilir ve yayımlayabilirsiniz. Tasarım aşamasında açık kaynak HTML kodlarını kullanarak sayfayı oluşturabilir ve sayfanın Google gibi arama motorlarınca erişilebilir hale geldiğinden emin olabilirsiniz. Erişimi zenginleştirmek için yapısal veri kullanabilir ve sayfanızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Sonrasında Google Search Console ile sayfayı Google’a bildirebilir, sonrasında da eğer varsa sayfa içindeki hataları tespit edebilirsiniz.

Özellikle mobil uyumluluk konusunda sıkıntılar yaşayan Web siteleri kadar, bütünüyle mobil uyumlu olan Web siteleri için de işe yarayacak olan AMP projesi, mobil İnternet kullanıcılarının çeşitli sebeplerden ziyaret etmekten vazgeçtiği sayfaların hemen açılmasını sağlayacak şekilde yapılandırılmasına imkan veriyor. Yavaş yüklenen, tasarımsal olarak kullanışlı olmayan veya tatmin etmeyen sayfaların daha basit ve istendiği şekilde görünmesini sağlayacak olan AMP projesini Web sayfalarınızda uygulamanızı tavsiye ederiz.

AMP ve Google Algoritmaları Arasındaki İlişki

Mobil uyumluluk Google tarafından bir sıralama kriteri olarak kabul ediliyor, ancak AMP bir sıralama kriteri değildir, bu yüzden uygulanması zorunlu değildir. Ancak AMP mobil uyumluluk açısından bir adımdır ve ayrıca mobil sayfa yükleme hızı Google tarafından bir sıralama kriteri olarak kabul edilmektedir; bu açıdan AMP mobil sayfaların oldukça hızlı yüklenmesini sağladığı için iki önemli sıralama kriterinde avantajlı olmanızı sağlayabilir. Bu açıdan baktığımızda AMP kullanmak bir zorunluluk değildir, sitenizdeki bütün mobil sayfaları AMP olarak oluşturmanız gerekmez, ancak yükleme hızı avantajını göz önüne aldığımızda, kullanımı tavsiye edilir. Mobil sitenizin yükleme hızına güveniyorsanız, AMP yüklemek zorunda değilsiniz.

Bu noktaya kadar “benim de AMP kullanmam gerekiyor” diye düşünmüş olabilirsiniz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, AMP kullanmak zorunlu değildir, bir Web sitesi bu teknolojiyi kullanmadan da organik trafiğin avantajlarından yararlanıyor olabilir. Ancak özellikle haber siteleri, sık güncellenen bloglar, e-ticaret siteleri ve yoğun trafik hedefleyen sayfalar AMP teknolojisini kullanabilir. Bu teknoloji HTML bazında birçok yan teknolojiyi desteklemekte olup çok basit bir şekilde uygulama sağlayabilir, yazılımcı diliyle “implement” edilebilir de diyebiliriz.

Yani özgün CSS ve JavaScript gibi teknolojileri belli başlı kurallar doğrultusunda kullanabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, AMP’nin bir numaralı amacı bir sayfanın -deyim yerindeyse- süper hızlı açılmasını sağlamaktır. Bunu yaparken sayfadaki bazı fonksiyonlardan feragat etmeniz gerekebilir, uygulamayı bu açıdan ele almanızın çok faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Sayfa yükleme hızını odaklayan bu teknolojinin özellikle dönüşüm odaklı performans beklentisi olan sitelerde çok işe yarayacağını söylemek yeterlidir. Bu açıdan baktığımızda kullanıcıya sunulması gereken çok temel şeyler olduğunun farkına varacaksınız: içerik. Basit bir senaryoyla ele almak gerekirse; bir e-ticaret sitesinin iki saniye içerisinde yüklenen ürün sayfasında; “ürün, ürün detayı ve satın al butonu” dışında hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını söylemek mümkündür. Kullanıcı arama motorunu kullanarak sayfaya gelmiş, süper hızlı yüklenen sayfada ürünü görmüş ve hiç zorlanmadan siparişini tamamlamıştır. Tüm bunların on-onbeş saniye içinde gerçekleştiğini düşünürsek, AMP’nin ne kadar faydalı bir sistem olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

AMP Nasıl Çalışır?

Google’ın spesifik olarak mobil cihazlar için daha hızlı yüklenen ve daha uyumlu görünen sayfalar oluşturulması adına hazırladığı kod grubunun oluşturduğu AMP projesi, yönergelerde yer alan kod sistemi kullanıldığında ve bu durum Google’a bildirildiğinde hemen tanınırlar. Sayfaların AMP versiyonları Google belleğinde saklandığı için bir arama terimiyle tetiklendikleri durumlarda hemen yüklenmeleri mümkün olacaktır.

Bir Web sayfasının hem standart hem de AMP sürümü olabilir. Bunun tamamen bir tercih meselesi olduğunu söyleyebiliriz. Sayfalarınızı sadece AMP sürümü olacak şekilde de yayımlayabilirsiniz. Sayfalarınızı hem standart hem de AMP sürümü olacak şekilde yayımlıyorsanız, bu durumu sayfa içerisinde Google’a bildirmenizde fayda var.

Sayfalarınızı AMP standartlarına uygun şekilde oluşturduktan sonra, Google Search Console aracılığıyla sayfalarınızı Google’a bildirebilir ve oluşan hataları tespit etmek için kullanabilirsiniz. AMP hata raporlarını Google Search Console içerisinde, arama görünümü başlığı altında bulabilirsiniz.

AMP Hakkında Kaynaklar ve Sonuç

Kullanıcıların büyük bir bölümü yadırgamadan bu teknolojiye aşina oldular ve yüksek hızlarla açılan sayfalar daha fazla kullanıcıyı memnun etmeyi başardı. Uygulaması ve bakımı oldukça kolay olan bu teknolojiyi ister WordPress sitenizde ister kendi seçtiğiniz özgün teknolojilerle yapılmış Web sitelerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek ve doğru teknolojik yatırımları yapmak. Gerisi AMP teknolojisinin ve Google’ın işi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!