Analiz Firması Flurry, iOS 14.5’te Uygulama İzleme Özelliğinin Kullanım Oranlarını Paylaştı

Apple‘ın Uygulama İzleme Şeffaflığının devam eden bir analizine erken bir bakış, iPhone kullanıcılarının büyük çoğunluğunun, özelliğin 26 Nisan’da iOS 14.5 sürümüyle birlikte yayınlanmasından bu yana uygulama takibini devre dışı bıraktığını gösteriyor.

Analiz firması Flurry‘den alınan en son verilere göre, ABD‘deki “iPhone” kullanıcılarının yalnızca %4‘ü, cihazlarını iOS 14.5‘e güncelledikten sonra aktif olarak uygulama izlemeyi etkinleştirmeyi seçti. Veriler, günlük 2,5 milyon mobil aktif kullanıcı örneklemine dayanmaktadır.

Dünya genelinde uygulama takibine izin veren kullanıcılara bakıldığında, bu rakam 5,3 milyon kullanıcı örneklem büyüklüğündeki kullanıcıların %12‘sine yükseliyor.

Analiz Firması Flurry, iOS 14.5’te Uygulama İzleme Özelliğinin Kullanım Oranlarını Paylaştı

iOS 14.5 sürümüyle birlikte, uygulamaların, uygulamalar ve web siteleri genelinde kullanıcı etkinliğini izlemek için kullanılan bir cihazın rastgele reklam tanımlayıcısına erişebilmeleri için artık kullanıcı izni istemesi ve alması gerekiyor. Kullanıcılar, uygulamaların onları izleme isteğini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Apple, ayarı varsayılan olarak devre dışı bırakır.

Yaklaşık iki hafta önceki güncellemeden bu yana, Flurry‘nin rakamları sabit bir uygulama takibi devre dışı bırakma oranını gösteriyor ve ABD rakamı dünya çapında %11-13 ve %2-5 arasında değişiyor. Kişiselleştirilmiş reklam pazarı için zorluk, ilk iki hafta uzun vadeli bir eğilimi yansıtırsa önemli olacaktır.

Analiz Firması Flurry, iOS 14.5’te Uygulama İzleme Özelliğinin Kullanım Oranlarını Paylaştı

ATT‘nin gürültülü bir rakibi olan Facebook, kullanıcıları Facebook ve Instagram‘ı “ücretsiz” tutmaya yardımcı olmak istiyorlarsa iOS 14.5‘te izlemeyi etkinleştirmeleri gerektiğine ikna etmeye çoktan başladı. Bu duygu, sosyal ağın ATT‘nin işi üzerinde “yönetilebilir” bir etkiye sahip olacağı ve hatta uzun vadede Facebook’a fayda sağlayabileceği yönündeki önceki iddiasına aykırı görünüyor.

Verizon Media‘nın sahibi olduğu Flurry Analytics, 1 milyondan fazla mobil uygulamada kullanılıyor ve ayda 2 milyar mobil cihazda toplu içgörüler sağlıyor. Flurry, günlük katılım oranı ve uygulamaların hem ABD’de hem de küresel olarak takip etmek isteyemeyeceği kullanıcı oranı için hafta içi her gün rakamlarını güncellemeyi planlıyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!