Ana SayfaHaberAndroid...

Android 12, Bilgisayarlardaki Çöp Kutusu Özelliğini Telefonlara Taşıyacak

Google, uzun zamandır daha geleneksel masaüstü işletim sistemlerinin bir parçası olan Android cihazlara çöp kutusu özelliğini eklemeye hazırlanıyor. XDA Developers tarafından araştılırıan ve kurcalanan Android 12’nin kaynak kodlarında henüz duyurulmamış bir özelliğe işaret eden bir ipucu bulundu. Bu ipucu, yeni işletim sisteminin bilgisayarlarda gördüğümüz çöp kutusu özelliğini telefonlara taşıyacağını gösteriyor.

Çöp Kutusu” na dokunduğunuzda, Android 12, sisteminizde silinen dosyaların ne kadar depolama alanı kapladığını söyleyen ve size boşaltma seçeneği sunan bir iletişim kutusu açmalıdır. Tıpkı Windows veya Mac‘te olduğu gibi çalışması gerekiyor gibi görünüyor, ancak pratikte çeşitli nedenlerden dolayı çok daha karmaşık olması muhtemeldir.

Android aslında Android 11‘de, uygulamaların dosyaları anında ve tamamen silmek yerine gizlemek için kullanabileceği bir çöp API‘sine sahip, ancak çok az kullanılmış gibi görünüyor. Google‘ın kendisi Google Files uygulamasında onu desteklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor, ancak şu ana kadar canlı sürümünde gösterilmedi.

Çöp özelliği zaten Android 11‘de mevcut, ancak birkaç uygulama onu kullanıyor gibi görünüyor; ve yapmış olsalar bile, çöpe atılan dosyaları kurtarmanın henüz bir yolu yok. Android 12‘de, XDA‘nın ortaya çıkardığı ayarlar da kurtarma sunmuyor gibi görünüyor, ancak Google‘ınki gibi bağımsız dosya yönetimi uygulamaları bunu yapabilir.

Android dosya yönetimi, masaüstü işletim sisteminizde olduğu kadar kolay değildir. Örneğin, daha yeni kapsamlı depolama ayarları, “çöpe atılan” dosyaların, dosya adlarının önüne bir nokta koyarak teknik olarak yalnızca yerinde gizlendiği anlamına gelir. Ayrıca, her farklı Android üreticisi Google tarafından sunulan uygulama yerine kendi dosya yönetimi uygulamasını kullanmayı seçebilir ve bu uygulamalar yeni çöp kutusu API’sini destekleyebilir veya desteklemeyebilir.

Kısacası, Android 12 ve Google‘ın kendi Dosyalar uygulaması, dosyaların çöp atılmasını ve kurtarılmasını destekleyebilir, ancak bu, Android 12‘deki hiçbir uygulamanın mutlaka destekleyeceği anlamına gelmez.

Android 12‘deki diğer özellikler, bu tür komplikasyonlar tarafından engellenmeyecektir. Görünüşe göre Google, güç düğmesini basılı tutarak Asistan’ı aramanıza izin verecek ve yeni emoji ekleyecek, yeni ana ekran düzenleri sunacak ve diğer bazı küçük UI öğelerini değiştirecek.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!