Android Deprem Uyarıları Artık Yunanistan ve Yeni Zelanda’da Yayında

Akıllı telefonların her yerde bulunması, onları acil servisler için temel araçlara dönüştürdü. Dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olan Google‘ın Android‘i halihazırda Japonya‘da afet uyarılarını yaymak için ve kolluk kuvvetleri tarafından 911 arayanların bulunmasına yardımcı olmak için kullanılıyor. Bu özelliklerin kritik doğası nedeniyle, insanları ek uygulamalara zorlamanın karmaşıklığından kaçınmak için yazılıma dahil edilme eğilimindedirler.

İşletim sisteminin güvenlik mekanizmalarını temel alan Google, geçen yaz Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması ile ortaklaşa bir Android Deprem Uyarı Sistemi‘ni tanıttı. California‘da başlatılan bu özellik, o zamandan beri Oregon’da kullanıma sunuldu ve Mayıs ayında Washington’a gidiyor. Ancak şu anda ABD dışındaki ilk adımlarını Yunanistan ve Yeni Zelanda‘ya da atıyor. Depreme eğilimli ancak erken uyarı sisteminden yoksun iki ülke.

Bireysel düzeyde, Google‘ın uyarı sistemi temelde telefonunuzu bir mini sismometreye dönüştürür. Ancak, daha geniş bir ifadeyle, bir depremin olup olmadığını, nerede olduğunu ve büyüklüğünü anlamak için kitle kaynaklı bir yaklaşım kullanarak şok dalgasını tespit eden cihazlardan oluşan bir ağ oluşturabilir.

Sistem, sismik hareket bilgilerini (telefonunuzun ivmeölçeri tarafından algılanır) ve kaba konum verilerini Google’ın deprem algılama sunucularına göndererek çalışır. Yeni Zelanda ve Yunanistan’da bu bilgiler, Android kullanıcılarına erken uyarı uyarıları göndermek için kullanılacaktır. Ayrıca Google, bu bilgileri “deprem” veya “yakınımdaki deprem” için arama sonuçlarında da görüntüleyebilir.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!