Android Telefonların Pazar Payı Rekor Kırdı

Küresel olarak geçtiğimiz yıla göre %6 büyüyen akıllı telefon pazar payında, Android telefonların pazar payı tarihi bir rekor kırarak %90’lara kadar yaklaştı.

Strategy Analytics tarafından yayınlanan son rapora göre Akıllı telefon pazar payı geçtiğimiz yılın 3. çeyreğine göre %6 artış gösterdi. Adnroid işletim sisteminde adet bazında %10’a yakın bir artış gözlenirken, IOS ve diğer işletim sistemli telefonlarda ciddi düşüşler yaşanmış.

Apple IOS işletim sistemi Android’in aksine %-5.2 küçülmüşken, diğer işletim sistemlerinde (WP, Blackberry, Tizen vb.) %-84,1 ile ciddi bir kayıp yaşamış. Her geçen gün gelişen yazılımı, uygulama geliştirici sayısı ve her cebe uygun telefonları ile Android işletim sistemi dunyada bir çok kişi tarafında tercih edilme sebeplerinin başında geliyor.

android-telefonlarin-pazar-payi-rekor-kirdi

Diğer işletim sistemli telefonlarda fiyatların yüksek olması veya geliştirici desteğinin sağlanamaması gibi nedenlerden dolayı çok fazla tercih edilmiyor. Buna bağlı olarak Blackberry gibi işletim sistemlerinin sonlandırıldığını WP ve Tizen işletim sistemlerinin ise sonlandırılmasına ramak kaldığını görüyoruz.

Diğer işletim sistemlerinde durum bu şekildeyken IOS tarafında da durumlar pek iç açıcı değil. Geçtiğimiz yıl yaptığı rekor satışlarla pazar payını arttıran Apple, bu sene cihazların beklentiyi karşılaması üzerine pazar payında kayıplar yaşamış. Ürettiği süper üst sınıf telefonları ile diğer Android telefonlardan ayrılan Samsung, Apple’ın pazar payını da giderek tehdit etmeye devam ediyor. Samsung’un ilerleyişi bu şekilde devam ederse Apple’ın pazar payı %10 altına düşebilir.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!