Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, Uzantılar Konusunda Bir Araya Geldi

Apple, macOS Big Sur ile Safari‘ye yeni bir tasarım, WebP görüntüleri desteği, HDR videolar ve daha fazlasını içeren bazı harika güncellemeler getirdi. Şirket şimdi Safari, Chrome, Firefox ve Edge için evrensel tarayıcı uzantılarını geliştirmek için Google, Mozilla ve Microsoft ile birlikte çalışıyor.

Geçen yıl Haziran ayında Apple, Safari’nin macOS sürümüne WebExtension API desteği ekledi. Bu API, aynı uzantıyı Google Chrome ve Microsoft Edge dahil olmak üzere farklı web tarayıcılarında sunmaya yönelik bir çapraz platform teknolojisidir.

CNET tarafından şimdi bildirildiği üzere, Apple ve diğer büyük teknoloji şirketleri, World Wide Web Consortium’da (W3C) web tarayıcıları arasındaki farkları azaltarak web uzantıları geliştirme sürecini nasıl kolaylaştırabileceklerini tartıştılar. Buradaki fikir, bu evrensel uzantıların Safari, Chrome, Firefox ve Edge‘de zahmetsizce çalışmasıdır.

Topluluk grubu üyeleri hedeflerinden “Ortak zemini belirlemeyi, [tarayıcıları] daha yakın bir hizaya getirmeyi ve gelecekteki evrim için bir rota çizmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bu elbette bundan sonra her web tarayıcısının aynı olacağı anlamına gelmiyor. Şirketler, yalnızca geliştiricilere yardımcı olmak için değil, aynı zamanda kullanıcıların favori uzantılarını seçtikleri herhangi bir web tarayıcısında kullanmalarına izin vermek için web uzantılarını daha da standart hale getirmek istiyor.

Wall Street Journal‘dan Joanna Stern Safari‘nin Pazartesi günü gerçekleşecek olan WWDC 2021’de “büyük güncellemeler” yapmasının beklendiğini söyledi. Muhtemelen önümüzdeki hafta etkinlikte evrensel web uzantılarıyla ilgili yenilikler hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!