Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

Apple’ın gerçekleştiriği etkinlikle yeni telefon sersi Apple iPhone 7 duyuruldu. Yenilenen seride siyah renk seçeneği, suya karşı dayanıklılık (IP67 sertifikası), Lightning kulaklık girişi, basınca duyarlı home tuşu, yeni kamera ve işlemci güncellemesi bulunuyor.

Selefi ile (iPhone 6s) aynı tasarım ile gelen (sadece anten çizgileri köşelere kaydırılmış) Apple iPhone 7 serisinde artık IP67 sertifikası bulunuyor. Suya ve toza karşı dayanıklı olan iPhone 7, 1 metre derinliğindeki suya 30 dakika boyunca dayanabiliyor.

Altın, Gümüş ve Gül altın renk seçeneklerinin yanına ek olarak 2 yeni siyah renk de seriye eklenmiş. Bunlardan biri biraz griye yakın mat siyahken diğeri koyu parlak siyah şeklinde.

Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

Artık iPhone’lar da 3.5mm kulaklık girişini görmeyeceğiz. 3.5mm kulaklık girişinin oldukça hantal ve eskimiş olduğunu belirten Apple, yeni seri ile birlikte artık “Lightning” girişi üzerinden ses transferi sağlanacak. Kutudan “Lightning” girişine sahip yeni bir EarPod kulaklık çıkan yeni iphone’da Apple 3.5mm kulaklık girişini “Lightning” girişine çeviren ara bağlantı kablosu da kutuya dahil edilmiş.

Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

Bir başka güncelleme ise Home butonu tarafında yaşandı. Fiziksel butonun aksine yeni home butonu 3 kademeli basınca duyarlı tuş oldu. Yine tıklama işleminin devam ettiği botunu MacBook’da kullanılan Force Touch’a benzer bir yapıya sahip. Ayrıca home butona TOPTİC engine titreşim motoru da eklenmiş.

Telefonda ki ses deneyimini arttırmayı hedefleyen Apple, iPhone 7’ler ile birlikte artık telefonlarda stereo hoparlörler kullanacak. Alt ve üst tarafa konumlandırılan hoparlörler yardımı ile artık ses çıkışı da 2 kata kadar arttırılmış durumda.

Tamamen aynı ölçülerle gelen iPhone 7, selefine göre (iPhone 6s) 5 gram daha hafifi. Diğer ölçüler ise 138.3mm x 67.1mm x 7.1mm ölçer ise önceki model ile bire bir aynı.

Kamera

Kamera tarafında büyük değişiklikler içeren iPhone 7’de 12 Megapiksel çözünürlüğünde güncellenmiş bir kamera görüyoruz. 6 elementli lens sistemi, optik görüntü sabitleme, f/1.8 diyafram açıklığı gibi özelliklere sahip olan arka kamera bir önceki kamera sistemine göre %60 daha hızlı (25ms) ve %30 daha verimli (ışığı daha iyi alabiliyor) görüntü kaydedebiliyor.

Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

iPhone 7 plus’da ise yine 12 Megapiksel kamera var ancak geniş açılı ve dar açılı 2 farklı sensör bulunuyor. Apple lansmanda optik zoom’un nasıl yapıldığını anlatarak (2 farklı lensin ileri geri hareketi) bunun incecik telefonlarda yapılamayacağı ve yer olmasını söyleyerek iPhone 7 plus’da ki kamera sistemi ile bir yere kadar kayıpsız zoom yapabilidiğini belirtti.

Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

Yani zoom yapmak istediğimizde dar açılı ama daha uzağı göre kamera devreye girerek geniş açılı lense göre daha uzağı görmesi ve normal sensörlere göre daha uzağa zoom yapması sağlanmış. 12 MP olan kamera 20 MP’lik bir kamera gibi zoom yapabiliyor yani. Arka tarafta artık 4 LED’li (çift tonlu) flaşın bulunduğu telefonlarda, arka tarafta 7 Megapiksel çözünürlüğünde ön kamera bulunuyor.

Performans

iPhone 7’da güncellenmiş A10 Fusion yonga seti bulunuyor. Yine 14nm Fin-Fet teknolojisi ile üretilmiş olan Apple A10 işlemcisi, 2’si yüksek, 2’si düşük güç tüketimli 4 çekirdekli bir işlemci olmuş. Resim görüntüleme, mail atma gibi basit işlerde düşük güç tüketimli çekirdekler devreye girerek bataryayı daha verimli kullanacağı belirtiliyor. Ayrıca güçlü olan 2 çekirdeğin %20 daha az enerji harcadığını da belirtelim.

Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

A10 Fusion yonga setinde 3,3 milyar transistör kullanıldığı belirten Apple, A9 yonga setine göre %40, A8 yonga setine göre 2 kat daha hızlı olduğu bilgisini de verdi. GPU tarafını da 6 çekirdekli yeni bir GPU kullanan Apple, A9’da kullanılan GPU’dan %50 daha hızlı ve % 66 daha güçlü olduğu söylendi.

Batarya

Batarya tarafında da değişiklikler mevcut ancak Apple her zamanki gibi batarya kapasitesi hakkında en ufak bir bilgi vermedi. Ancak bir önceki iPhone’a göre 2 saat daha uzun gittiği söyleniyor.

Ekran

İphone 7’de yine 4.7-inç (1334×750) retina, İphone 7 plus’da ise 5.5-inç (1920×1080) retina ekran kullanılmış. Daha geniş bir renk gamı vere bilen ekranlar %25’e kadar daha daha fazla ışık verebiliyor. (daha parlak ekran). Ayrıca 3D touch (basında duyarlılık) da bir dizi güncelleme ile daha hassa ve kullanışlı hala getirilmiş.

Apple iPhone 7 Duyuruldu, Siyah Renk, Yenilenen Kamera ve İşlemci

Bağlantılar

Modem tarafında yapılan güncelleme ile yeni iPhone’lar da CAT 9 LTE modem ve 2×2 MIMO desteği getirilmiş. 450 Mbps’e kadar veri transferine (download) izin veren yeni modeme ek olarak 802.11ac Wi-Fi modem de eklenmiş.

Fiyatlandırma

Henüz Türkiye fiyatı mevcut değil ancak 32GB’lı iPhone 7’nin 3.200₺ civarı bir fiyattan satışa çıkması bekleniyor. ABD’de 32GB modeli 649$, 128GB – 849$, 256GB – 749$’dan satışa çıkacak. Avrupa da ise 32GB’lı varyant 759 €, 128GB – 869 €, 256GB – 979 €’dan satışa çıkacak.

https://youtu.be/Q6dsRpVyyWs

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!