Apple M1 Yonga Seti, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı ARM tabanlı bilgisayar işlemcisi Apple M1 yonga seti ve yeni Mac modellerini duyurdu. Bir süredir telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullandıkları özelleştirilmiş ARM mimarili yonga setleriyle rekabette çitayı hep üste taşıyan Apple, ARM mimarili bilgisayar yonga setleri ile artık İntel ve AMD hegomanyasından kurtulup yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.

Apple M1 Yonga Seti

5nm üretim geometrisi ile geliştirilen ve 16 milyar transistör barındıran Apple M1 Yonga seti 8 adet özelleştirilmiş, 4 adet performans ve 4 adet verimlilik için ayrılmış iki gruptan oluşuyor. Grafik tarafında ise 128 işlem birimi barındıran 8 adet çekirdek kümesinde bulunuyor. 2.6 TFLOPS seviyesine kadar işlem gücü sunabilen GPU, yapay zeka işlemleri için ayrılmış 16 çekirdekli nöral motor ile desteklenmiş.

Apple M1 Yonga Seti, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini

Watt başına en hızlı yonga seti olduğunu söyleyen Apple, diz üstü bilgisayarlara göre 10W ısıl tasarıma, 2 kat daha performans ve Watt başına da 3 kat daha verimli performans verebildiği bildiriliyor. 10 Watt TDP ile oldukça az ısı yayan yonga seti kullanan bazı modelinde herhangi bir fanlı soğutucu bulunmuyor.

Apple MacBook Air 2020

Apple M1 yonga seti önceki nesil işlemcilere göre 3.5 kat daha iyi işlemci performansı, 5 kat daha hızlı grafik performansı, 2 kat daha iyi SSD performansı ve 9 kat daha iyi makine öğrenme performansı sunuyor. 13.3 inç boyutunda ve 2560×1600 piksel çözünürlüğünde P3 geniş renk aralığına sahip ekran, WiFi 6 modemi, Touch ID, üçlü mikrofon, Thunderbolt 4 ve USB 4 desteği, 16GB’a kadar RAM ve 2TB’a kadar SSD depolama alanı bulunuyor.

Apple M1 Yonga Seti, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini

15 saate kadar web gezintisi, 18 saate kadar video oynatma süresi sunan bilgisayar fansız soğutma sistemine sahip. Başlangıç fiyatı 10999TL olan MacBook Air ‘in en yüksek konfigürasyon seçeneklerinden ise 22.499TL ‘den sipariş verilebiliyor.

Apple MacBook Pro 2020

Apple M1 yonga seti önceki nesil işlemcilere göre 2.8 kat daha iyi işlemci performansı, 5 kat daha hızlı grafik performansı ve 11 kat daha iyi makine öğrenme performansı sunabiliyor. 13.3 inçlik ekranında 2560×1600 piksel çözünürlüğünde P3 geniş renk aralığına sahip ekran, WiFi 6 modemi, Touch ID, üçlü mikrofon, Thunderbolt 4 ve USB 4 desteği, 16GB’a kadar RAM ve 2TB’a kadar SSD depolama alanı bulunuyor.

Apple M1 Yonga Seti, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini

17 saate kadar web gezintisi, 20 saate kadar video oynatma süresi sunan bilgisayarda MacBook Air ‘den farklı olarak içinde fanlı bir soğutma sistemi mevcut. Başlangıç fiyatı 14299TL olan MacBook Pro ‘nun en yüksek konfigürasyon seçeneklerinden ise 25.299TL ‘den sipariş verilebiliyor.

Apple Mac mini 2020

Apple M1 yonga seti ile bir önceki versiyona göre 3 kata kadar CPU performansı, 6 kata kadar da GPU performans ve 11 kat daha iyi makine öğrenme performansı sunabiliyor. %60’a kadar daha yüksek enerji verimliliği sunabilen Mac Mini, 6 GB‘a kadar RAM ve 2 TB‘a kadar depolama alanı seçeneklerine sahip. Bilgisayar iki adet 6K ve 4K monitörü eş zamanlı yürütebiliyor.

Apple M1 Yonga Seti, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini

Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 desteği sunan Mac Mini‘de bir Gigabit Ethernet, iki USB-A ve bir de 3.5 mm kulaklık girişi, 3/USB 4 bağlantı noktaları ve HDMI 2.0 girişi bulunuyor. 8 GB RAM ve 256 GB SSD ‘li versiyon 7.899 TL‘den,  8 GB RAM ve 512 GB SSD‘li versiyon 10.099 TL ‘den ön sipariş verilebiliyor.

Apple M1 Yonga Seti ve ARM Mimarili Bilgisayarlar

Apple M1 yonga seti ile büyük bir girişimin ilk adımını atan firma, bundan sonra tüm bilgisayar modellerinde yavaş yavaş kendi işlemcisi kullanmayı tercih edecek. iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlarında yazılım ve donanımını kendi tasarlamasından gelen yüksek optimizasyon avantajını her geçen yıl daha iyi kullandığını görüyoruz. Bunu bilgisayarlarına da taşımak için kendi yongasını hazırlayan Apple, ARM tabanlı yeni bilgisayarlarında ürettiği donanımlarla birlikte platformun verebileceği performanstan daha fazla yararlanmak, daha düşük güç tüketimi sunabilmek, tüm cihazlarla ortak yazılım ve donanım ekosistemi kurarak daha optimize uygulamaların çıkmasının önünü açmak gibi gelişmelerin startını verdi.

İlerleyen süreçte Microsoft’un da ARM tabanlı yonga setinde çalışan Windows ile bu alana adım atacağını göreceğiz. Özellikle taşınabilir bilgisayarlarda akıllı telefonlarda olduğu gibi yeni bir dönemin başladığını söyleyebiliriz. Apple’ın bu ilk adımının yakınlarını ilerleyen günlerde cihazların yaygınlaşması ile daha fazla göreceğiz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!