Apple, Parler’in App Store’a Geri Dönme Konusundaki Son Girişimini Reddetti

Görünüşe göre Parler’ın App Store sürgünü devam edecek. Bloomberg, Apple‘ın yakın zamanda uygulamanın iPhone’lara geri dönme teklifini “son derece sakıncalı içeriği” gerekçe göstererek reddettiğini bildirdi.

Apple, ABD Kongre Binası’ndaki ayaklanmalardan kısa bir süre sonra, ilk olarak Parler‘ı Ocak ayında App Store‘dan atmıştı. Apple, o sırada uygulamanın içerik denetimini iyileştirmesi ve tehlikeli ve nefret dolu içeriği platformundan uzak tutmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Şirket, askıya alma işleminin “App Store İnceleme Yönergeleri ile uyumlu bir güncelleme alana ve hizmetinizdeki tehlikeli ve zararlı içeriği etkili bir şekilde denetleme ve filtreleme yeteneğinizi gösterene kadar” geçerli olacağını söyledi.

Bloomberg‘e göre Apple, Parler‘in geçen ay App Store‘a yeniden katılma konusundaki son teklifini reddetti. Apple’ın Parler’a politikalarının en son yinelemesinin “App Store İnceleme yönergelerine uymak için yeterli” olmadığını söylediği bildirildi.

Sorun, yalnızca Parler’ın politikaları değil, uygulamanın hâlâ Apple’ın ele almasını istediği türden “son derece sakıncalı içerikle” dolu olması gerçeğidir. Apple, Parler’a “Aslında, basit aramalar, ırk, din ve cinsel yönelimle ilgili aşağılayıcı terimlerin ve Nazi sembollerinin kolayca tanımlanabilen saldırgan kullanımları da dahil olmak üzere son derece sakıncalı içerik ortaya koyuyor” dedi.

Parler, yorum talebine hemen yanıt vermedi. “Konuşma özgürlüğü” uygulaması, Apple’dan ve Google’ın uygulama mağazalarından atıldıktan ve Amazon Web Hizmetleri ile bağlantısı kesildikten sonra hâlâ ileriye dönük bir yol bulmaya çalışıyor. Parler’ın web sitesi artık yedekleniyor ve çalışıyor, ancak geleceği belirsizliğini koruyor. CEO John Matze Şubat ayında kovuldu ve Bloomberg şimdi tüm iOS geliştiricileri de dahil olmak üzere diğer yedi personelin de serbest bırakıldığını bildirdi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!