Apple ProMotion Ekran Nedir?

Bir süredir bir çok cihazında kullanılan özellik, iPhone 13 Pro ile birlikte Apple ProMotion ekran olarak isimlendirildi. Teknik olarak ekranın saniyedeki yenilenme hızı ihtiyaca göre otomatik olarak değiştiren özellik ile batarya kullanımında tasarruf sağlayacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

ProMotion Ekran ile 120 Hz Tazeleme

“Hz” olarak ifade edilen tazeleme hızı, ekrandaki görüntünün saniyede yenilenme sayısı olarak özetleyebiliriz. Ekran tazeleme hızı ne kadar yüksek olursa arayüz animasyon ve hareketleri çok daha akıcı ve yumuşak olarak görüntülenmesi sağlar. Standart ekrana sahip iPhone veya Android telefonlar ekran 60 Hz tazeleme hızına sahiptir. Yeni Apple ProMotion teknolojisi gelen iPhone veya iPad’lerde tazeleme hızının 120 Hz’e çıkıyor.


Apple ProMotion ekran teknolojisi özetle ekranda olan görüntünün hareketli veya hareketsiz oluşuna göre
ekran tazeleme hızının 10 -120Hz arasında otomatik olarak değişmesidir. Örneğin ekranda hareketli bir video veya oyun varsa ekran tazeleme hızı 120 Hz olurken, sabit bir yazı veya fotoğraf ekranda görüntülenirken ekran tazeleme hızı 10 Hz olarak ayarlanır.

ProMotion Ekranının Avantajları

Daha yüksek tazeleme hızı cihazı kullanırken daha akıcı görsel deneyim sunar. Özellikle cihazların animasyonunda, ekran kaydırmasında ve oyunlarda fark edilebilecek bu akıcılık, 120fps videoların görüntülenmesine de olanak tanır. Ayrıca dokunmatiği kullanırken daha yumuşak ve daha tepkisel geçişler de sunar.

Buna ek olarak 10Hz-120Hz arasında otomatik olarak ekran yenileme hızı ise batarya kullanımını azaltarak tek şarjda daha uzun kullanım imkanı sunabilir. Özellikle yazı veya fotoğraf görüntülerken ekran tazelemenin 10Hz düşmesi ile batarya GPU kullanımı azaltır ve ekran açık kalma süresini uzatır.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!