Ana SayfaHaberApple'a...

Apple’a 10 Milyon Euroluk Para Cezası

İtalya Rekabet Kurumundan Apple’a kötü haber geldi! Dev şirket, iPhone’ların suya dayanıklılığına dair yanıltıcı bir reklam kampanyası yaptığı için 10 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurumu, iPhone ile ilgili reklam ve promosyon materyalleri için “dürüst olmayan” bir politika izlediğini tespit ettiği Apple’a adeta ceza yağdırdı. iPhone’ların suya dayanıklılığına dair kullanıcıyı yanılttığı görüşünü açıklayan Kurum, Apple’ın ürünlere dair şeffaf bir bilgilendirme yapmadığını savundu.

Cezanın nedeni reklam kampanyalarında iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin 1-4 metre derinlikte suda 30 dakikaya kadar dayanabileceği şeklinde bir veri paylaşan Apple’ın bu verisinin gerçeği tümüyle yansıtmamaması olarak açıklandı.

Rekabet Kurumunun raporuna göre, iPhone reklamlarında yer alan suya dayanıklılık özelliğinin yalnızca statik ve saf su ile yapılan laboratuvar testlerinde geçerli olduğu ve normal kullanım koşullarında böyle bir özelliğin bulunmadığı anlaşıldı. Normal koşullarda sıvı kaynaklı meydana gelebilecek hasarların tanıtımlarda yer almıyor olması, cezayı getiren bir neden olarak öne çıkıyor.

Tablo tam olarak bununla sınırlı değil. Sıvı kaynaklı hasar gören iPhone modellerinin garanti kapsamına alınmaması da, Kurumun dikkat çektiği bir başka eksiklik oldu. Takvimler 2018’i gösterirken Apple yine İtalya Rekabet Kurumundan 10 milyon euro ceza almış, gerekçe olarak akıllı telefonlarını kasıtlı bir şekilde yavaşlattığı gösterilmişti.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!