Ana SayfaHaberApple'ın...

Apple’ın Shazam Müzik Keşif Hizmeti Ayda 1 Milyar Shazam’ı Aştı

Apple‘ın sahip olduğu popüler müzik keşif uygulaması ve hizmeti Shazam, bugün yeni bir dönüm noktasını kutluyor ve uygulamanın ilk lansmanından bu yana ayda 1 milyardan fazla Shazam‘ı ve toplam 50 milyar etiketi aşıyor.

Apple‘ın Apple Music and Beats başkan yardımcısı Oliver Schusser, “Shazam sihirle eş anlamlıdır,” dedi ve “hem hayranlar için neredeyse anında bir şarkı tanıma elde ediyor, hem de keşfedilen sanatçılar için. Shazam ayda 1 milyar tanınma ile bir Dünyanın en popüler müzik uygulamalarından biri. Günümüzün kilometre taşları yalnızca insanların Shazam‘a olan sevgisini değil, aynı zamanda dünya çapında müzik keşfine yönelik sürekli artan iştahı da gösteriyor.”

Shazam 2002’de bir kısa mesaj hizmeti olarak hizmete girdi, ancak 2008’de App Store ve onunla birlikte Shazam uygulaması başladığında önemli bir büyüme görmeye başladı.

Shazam 10 yılda ilk milyar etiketine ulaştı, ancak bundan 10 yıldan kısa bir süre sonra Shazam, 51 milyon şarkıyla 50 milyardan fazla etiketi başarıyla eşleştirdi. Şimdiye kadarki ilk Shazam sonucu, T. Rex’in “Jeepster”ıydı ve bu sonuç bir kısa mesajla iletildi.

50 milyarıncı kilometre taşı Shazamed şarkısı Evangeline’in Mandopop şarkısı “框不住的愛 (不插電版)” oldu ve Tone and I’in “Dance Monkey” tüm zamanların en çok Shazamlanan parçası olmaya devam ediyor.

Shazam, doğrudan Apple cihazlarında yerleşik olarak bulunur, böylece Siri’den bir şarkı tanımlamasını isteyebilir veya iPhone ve iPad‘deki Kontrol Merkezi aracılığıyla müzik tanıma işlevine erişebilirsiniz. ‌App Store‌’dan edinebileceğiniz bir Shazam uygulaması da var.

İleriye dönük olarak Apple, geliştiricilere ShazamKit özelliğini sunarak üçüncü taraf uygulamaların Shazam’ın ses tanıma teknolojisini uygulamalarına entegre etmesine olanak tanıyor. Uygulamalar, müziği Shazam’ın şarkı kataloğuyla eşleştirebilecek, ancak önceden kaydedilmiş herhangi bir sesi özel sonuçlarla eşleştirmek için de kullanılabilir. Apple, ShazamKit’i bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!