Ana SayfaHaberBluetooth...

Bluetooth 5 Standardı Kullanıma Sunuldu

Hayatımızın vazgeçilmez haberleşme standardı Bluetooth’un 5. nesli kullanıma sunuldu. Bluetooth 5 standardı ile veri transfer hızı arttırılırken ayrıca batarya verimliliği ve çekim alanı ciddi oranda düşürülmüş.

Özellikle telefonlarda sıkça kullandığımız Bluetooth standardı nesnelerin interneti ve giyilebilir cihazlarla birlikte ile çok daha büyük bir önem kazandı. Her zene gelişen teknolojiyle kendini yenileyen Bluetooth standardı 5 sürümü ile birlikte menzilin 4 kata kadar, hızının ise 2 kata kadar arttırıldığı bildiriliyor.

Bluetooth SIG şuan için detayları tam olarak verdi ancak yapılan araştırmalara göre Bluetooth 5 standardı 300 metreye kadar çekim alanına sahip olacağı ve ayrıca teorik olarak 100Mbps veri transferi hızlarına ulaşılabileceği bildiriliyor. Bluetooth 4.x standardının 90 metre menzil ve 25Mbps teorik veri transferi hızı göz önüne alındığında Bluetooth 5’de ki gelişme bir hayli yüksek.

Kapalı alanlarda iletişimi geliştiren ekip Bluetooth 5 ile sinyallerin duvarlardan daha iyi geçebileceği belirtiliyor. Buradan frekans veya sinyal gücünde bir değişim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca daha az gecikme ve kesintisiz bağlantı vadeden yeni standart enerji verimliliği noktasında çok daha iyi sonuçlar verecek.

Bunlara ek olarak artık yeni Bluetooth standartlarının adın 6, 7 ve 8 gibi ondalık rakamlar şeklinde devam edecek. Bu sayede önceden yapılan ufak güncellemeler de sürümün sonuna eklenen numaralardan vazgeçilerek kullanıcıların Bluetooth standartlarını daha iyi anlaması sağlanacak. Ayrıca yapılan güncellemeler daha uzun vadeye yayılıp her güncellemede çok daha fazla özellik eklenecek.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!