Bugatti, Elektrikli Süper Otomobil Üreticisi Rimac İle Güçlerini Birleştirdi

Elektrikli hiper otomobil şirketi Rimac, Porsche ile ortak girişimin bir parçası olarak Volkswagen‘in süper otomobil markası Bugatti‘nin kontrolünü devralıyor. Bugatti ve Rimac, kaynakları ve uzmanlıkları paylaşacak, ancak Bugatti Rimac olarak adlandırılacak yeni şirketin bir parçası olarak kendi üretim ve dağıtım kurulumlarıyla ayrı markalar olarak kalacaklar.

Bu yıl içinde gerçekleşmesi beklenen ortak girişim faaliyete geçtiğinde, Bugatti Rimac‘ın EV bilgi birikiminden yararlanabilecek ve belki de elektrikli araç yapma mirasını sürdürebilecek. Bu arada Rimac, Bugatti Veyron‘da gezegendeki en hızlı ikinci sokak yasal arabasını yapan Bugatti‘nin bilgisinden faydalanabilir.

Rimac, Bugatti Rimac‘ın yüzde 55’ine sahip olacak ve Porsche kalanını elinde tutacak. Mart ayı itibarıyla Porsche, 2018’de yüzde 10’luk bir hisse için yapılan ilk yatırımın ardından Rimac’ın yüzde 24’üne doğrudan sahip oldu.

Bu arada Rimac Group, “akü sistemleri, aktarma organları ve diğer EV bileşenlerinin geliştirilmesi, üretimi ve tedarikini” yürütmek için yeni bir şirket olan Rimac Technology‘yi kuruyor.

Bugatti Rimac‘ın genel merkezi, Rimac‘ın merkezinin bulunduğu Hırvatistan’ın Zagreb kentinde olacak. 200 milyon Euro’luk (237,3 milyon $) Rimac Kampüsü’nün 2023’te açılması planlanıyor ve hem Rimac hem de Bugatti hiper otomobilleri için araştırma ve geliştirme merkezi olacak.

Porsche CEO’su Oliver Blume yaptığı açıklamada, “Bugatti‘nin hiper otomobil işindeki güçlü uzmanlığını, Rimac‘ın son derece umut verici elektromobilite alanındaki muazzam yenilikçi gücüyle birleştiriyoruz” dedi. “Bugatti, gelenek açısından zengin bir markaya, ikonik ürünlere, sadık bir müşteriye katkıda bulunuyor. ortak girişime temel ve küresel bir bayi ağı. Rimac, teknolojinin yanı sıra yeni gelişim ve organizasyonel yaklaşımlara da katkıda bulunuyor.”

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!