Büyük Güncelleme: Linux Çekirdeği 5.13 Yayınlandı; İşte Yenilikler

Linux 5.13 çekirdek sürümü yayınlandı ve bu gönderide, içerdiği önemli yeni eklemelerden bazılarını listeliyoruz.

Linux çekirdeği yapım listesindeki sürümü duyururken Linus Torvalds şu yorumu yaptı: “Linux5.13 genel olarak aslında oldukça büyük. Aslında, 2 binden fazla geliştiriciden 16 binin üzerinde taahhüt (birleştirmeleri sayarsanız 17 binin üzerinde) ile daha büyük 5.x sürümlerinden biridir”.

En son Linux çekirdek güncellemesinin notları:

Bu, Linux çekirdeğinin Apple M1 çipi için destek sunan ilk sürümüdür. Apple Silicon için Linux desteği hala biçimlendirici bir aşamadadır.

Bununla birlikte, M1 kodunun bu ilk sürümü, Linux‘u Apple‘ın kendi geliştirdiği donanımında çalıştırma hayalini gerçekleştirmeye yönelik somut bir adımdır.

Linux 5.13, yeni bir ‘Kara Kilidi’ güvenlik modülü içerir. Bu, çalışan işlemin erişip erişemeyeceğini daha iyi kontrol etmek/kısıtlamak için SELinux gibi diğer Linux Güvenlik Modülleriyle birlikte kullanılabilir. Ayrıca güvenlik cephesinde, çekirdeğin “güvenilir anahtarlar” özelliğinde yapılan bir değişiklik, anahtarın TPM dışındaki kaynaklardan elde edilmesini sağlar.

Bu çekirdek güncellemesi ayrıca, gerçek zamanlı önleme ağacından yazılım kesintisi işleme kodu için ana hat desteği sunar. LWN’nin belirttiği gibi bu (oldukça kulağa hoş gelen bir özellik) oldukça önemlidir, “…tüm yazılım kesintilerinin, başka herhangi bir şey gibi daha yüksek öncelikli bir işlem tarafından önlenebilecekleri çekirdek iş parçacıklarında işlendiği anlamına gelir”.

Bir avuç kayda değer EXT4 dosya sistemi ince ayarı, FITRIM ioctl() komutu için destek içerir; dosyalar silindiğinde dizin girişlerinin otomatik olarak üzerine yazılması; ve dosya sistemlerini büyük/küçük harf katlama ve şifreleme kullanarak işleme yeteneği – bunların tümü bu dosya sistemini (Ubuntu’nun varsayılanı) daha güvenilir ve daha güvenli hale getirir.

Donanım ve sürücü değişiklikleri

Modern Intel CPU‘lar yeni bir soğutma sürücüsü kazanır. Bu, varsayılan işletim sistemi tarafından ayarlanandan daha düşük bir termal eşiği geçerken işlemci çekirdeklerini yavaşlatabilir. Linux 5.13 çekirdeği, Intel’in yaklaşmakta olan 12. nesil Alder Lake-S yongaları için de ilk desteği alıyor.

AMD tarafında HDMI 2.1 öncesi bağlantıların artık daha önce DisplayPort bağlantılarıyla sınırlı olan bir özellik olan AMD FreeSync’i desteklediğini bilmek sizi memnun edebilir. Ayrıca, çekirdek artık Aldebaran GPU’su için bu yılın ilerleyen aylarında beklenen gelişinden önce ilk desteğe sahip.

Linux 5.13’teki dikkate değer yeni sürücü eklemeleri arasında Amazon’un Luna oyun denetleyicisi (USB aracılığıyla XPad sürücüsünde); en yeni Microsoft Surface dizüstü bilgisayarlar için dokunmatik yüzey ve klavye desteğide ekleniyor.

Linux 5.13 Nasıl Kurulur?

El ile derlemek isterseniz, Linux çekirdeği 5.13 için kaynak kodunu kernel.org web sitesinden indirebilirsiniz.

Canonical mühendisleri tarafından oluşturulan ana çekirdek yapılarını kullanarak Linux 5.13’ü Ubuntu 21.04’e yükleyebilirsiniz. Ancak bu yapılar, son kullanıcılar için tasarlanmamıştır, sorunlar için test edilmemiştir veya yükseltilmemiştir ve yalnızca geliştirme kullanımı için tasarlanmıştır.

Ancak bu (ve diğer herhangi bir) Linux Çekirdeği sürümünü örneklemenin önerilen yolu, dağıtımınızın onu paketlemesini ve bir güncelleme olarak yayınlamasını beklemektir – buna ne zaman ulaşacakları değişir. Örneğin Ubuntu, muhtemelen Ubuntu 21.10 günlük yapılarında görünecek olsa da, Linux 5.13’ü yakın zamanda mevcut kullanıcılar için bir güncelleme olarak yayınlamayacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!