Çevreyi Önemsiyorsanız, Ağaç Dikme Arama Motoru Ecosia’yı Denemelisiniz

Ecosia, internette ilk bakışta bulunan diğerleri gibi bir arama motorudur. Web sitesini açarsınız veya tarayıcınıza eklersiniz, arama terimleri yazarsınız, sonuçların bir listesini alırsınız ve bağlantılı siteleri açarsınız. Hepsi bu kadar olsaydı gerçekten özel bir şey olmazdı.

Onu diğerlerinden ayıran şey, Ecosia’nın çevre projeleri için kullanıcı aramalarından elde ettiği kârın% 80’ini kullanmasıdır. Paranın büyük çoğunluğu dünyanın çeşitli yerlerinde ağaç dikmek için kullanılıyor, bir kısmı da “yenilenebilir enerji, rejeneratif tarım ve taban aktivizmine” yatırılıyor.

Proje bugüne kadar 120 milyondan fazla ağaç dikti; ne sunduğuna, ne yaptığına, kullanıcı gizliliğini nasıl ele aldığına ve gerçek arama motorunun ne kadar iyi çalıştığına daha yakından bakmak için yeterli neden.

Ecosia arama motoru nasıl çalışır?

Ecosia, kullanıcılar arama sonuçlarında kendilerine gösterilen reklamları tıkladığında para kazanır. Ecosia, kullanıcı profilleri oluşturmayacağını ve reklamverenlere veri satmayacağını vaat ediyor. Google Analytics gibi harici izleme araçları kullanmaz, ancak hizmetini iyileştirmek için varsayılan olarak verileri geçici olarak toplar. Tarayıcınızda Do Not Track özelliğini etkinleştirirseniz, bu izlemeyi de devre dışı bırakabilmeniz bizim için bir onurdur.

Arama sonuçları Microsoft’un Bing arama motoru tarafından sağlanır. Ecosia’ya herhangi bir web tarayıcısı kullanılarak, bir tarayıcı uzantısı olarak veya Android ve iOS’ta mobil uygulamalar olarak erişilebilir.

Kullanıcılar, tüm cihazlarında yaptıkları aramaları takip etmek için oturum açabilir; Özelliğin arkasındaki ana fikir, kullanıcılara aramalarının kaç ağaç diktiğine dair kabaca bir tahmin sağlamaktır. Ecosia, ortalama olarak her 45 aramada bir ağaç dikildiğini öne sürüyor.

Ecosia, kullanıcılar reklama tıkladığında veya reklam bağlantılarını izledikten sonra alışveriş yaptığında para kazanır. Açıkça belirtilmemekle birlikte, reklama tıklamadan sadece Ecosia’yı aramalar için kullanmak şirketin mali durumuna katkıda bulunmaz ve bu nedenle yeni ağaçların dikilmesine neden olmaz.

Ecosia kullanıcılarından reklamları rastgele tıklamamaları istenir çünkü bu süreçte proje için daha düşük gelir sağlayabilir. Bununla birlikte, Ecosia’nın çekiciliği, daha fazla kullanıcı hizmeti kullanmaya başladıkça artar ve bu, daha iyi gelir paylaşımı anlaşmalarına veya fırsatlarına yol açabilir.

Arama sonuçları Bing tarafından sağlanır, ancak Ecosia, “gezegen dostu kuruluşlar” veya “dünyanın en yıkıcı şirketleri” olan şirket web sitelerinin yanındaki yeşil yaprak ve kömür simgeleri dahil olmak üzere, sonuçlara kendi başına birkaç tat katar.

Bing’in sonuçları her zaman Google tarafından sağlananlarla aynı kalitede olmayabilir; bu özellikle İngilizce olmayan aramalar için geçerlidir. Sonuçlar tatmin edici değilse, diğer arama motorlarını kullanarak aramalar yapmak gerekli olabilir.

Ağaç dikme aktivitesi

Ecosia, kârının% 80’ini yeşil yatırımlar, ağaç dikimi ve daha küçük bir ölçüde “sözcüğü yaymak” için kullanıyor. Şirket, web sitesinde her ay finansal raporlar yayınlamaktadır ve merkezi Almanya’nın Berlin şehrinde bulunmaktadır.

Aralık 2020 için 2,7 milyon Euro’nun biraz üzerinde para kazandı. Para yaklaşık 5 milyon ağaç dikmek için kullanıldı. Sayfada, her bir proje hakkında daha fazla bilgi edinme seçenekleriyle birlikte bir bölge ve ortak listesi verilmiştir.

Şirket, ağaçların nereye dikilmesi gerektiğini nasıl belirlediğini açıklıyor:

İlk olarak, ağaçlara en acil olarak nerede ihtiyaç duyulduğunu bulduk. Bu da bizi savunmasız biyolojik çeşitlilik sıcak noktalarına, kuş göç yollarına ve çevresel kriz bölgelerine odaklanmaya yönlendirdi. Bir biyoçeşitlilik etkin noktası çok fazla biyolojik çeşitliliğe sahipken, aynı zamanda imha riski altındadır. Bu, onu oldukça etkili bir koruma alanı haline getirir.

Ardından, ağaç dikme uzmanlarımız, bu alanlarda ağaç yetiştirme, yetiştirme ve dikme işini yapan harika yerel ortaklar aradı. Onlar yere indikten sonra, ağaçlarımızın hayatta kalmasını sağlamak için uydu teknolojisini ve saha ziyaretlerini kullanarak bu ortaklarla çalışmaya devam ediyoruz.

Ecosia’nın küçük bir mağazası var ve kullanıcılara ağaçları doğrudan hediye etme seçenekleri sunuyor. Şirket, arama başına yaklaşık 0,5 sent (Euro) kazandığını ve yeni bir ağacın ekimini finanse etmek için yaklaşık 45 arama gerektiğini belirtiyor.

Ecosia’nın misyonunun diğer arama motoru şirketlerinden oldukça farklı olduğu açıktır. Kârın çoğu çevre projeleri için kullanılıyor ve bu size hitap ediyorsa Ecosia’yı kullanmaya başlayarak başarıya katkıda bulunabilirsiniz. Şirket, kullanıcıları döngüde tutmak için düzenli olarak ekim faaliyetleri hakkında blog yazıları yayınlamaktadır.

Eksik olanların ötesinde kullanıcıları dahil etmek için seçenekler, ör. Bir sonraki projeyi / alanı belirlemek için anketler yoluyla veya dikilen ağaçların görüntülerini sağlayan web kameraları aracılığıyla ve hatta gönüllü çalışma yoluyla.

Şimdi Siz: Ecosia’yı denediniz veya incelediniz mi? Projeyle ilgili görüşünüz nedir?

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!