Chrome Şifre Sorununu Ortadan Kaldıracak

Google, Chrome şifre yöneticisine, güvenliği ihlal edilen şifrelerinizi birkaç düğmeye dokunarak değiştirmenize olanak tanıyan bir özellik ekliyor. İhlal edilen ya da daha güçlü hale getirmek istediğiniz şifreleri değiştirmek biraz uzun sürebiliyordu. Google’ın sunduğu yenilik ile şifrelerinizi değiştirmek artık daha kolay bir hal alacak.

Kimlik bilgisi doldurma saldırısı, insanların şifreleri yeniden kullanması temelinde çalışır. Bu doğru olmamalı, ama ne yazık ki öyle. Dolayısıyla, favori hizmetiniz bir ihlal yaşadığında ve kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunuz çalındığında, bilgisayar korsanları bu bilgileri başka bir sitede çalışıp çalışmadığını görmek için deneyeceklerdir. Bu nedenle her hesap için farklı bir şifre kullanmalısınız.

Ancak şimdi bir şifre yöneticisi kullanıyor olsanız bile, geri dönüp aynı şifreyle önceden kurduğunuz tüm hesapları değiştirmek zahmetlidir. Ayrıca, kullanımda olan, güvenliği ihlal edilmiş eski bir şifreniz olup olmadığını bile bilmeyebilirsiniz. Google’ın Chrome’a yönelik en son güncellemeleri, tüm bu sorunları çözmeyi amaçlamaktadır.

Şu anda, şifrelerinizi Chrome’a ​​kaydederseniz, hesap bilgilerinizin kontrolünü gerçekleştirebilir. Bilgilerinizi çalınan bilinen veritabanlarında bulursa, Chrome, şifrelerinizi değiştirebilmeniz için bunu size bildirir. Bu, bilgi sorununu çözer, ancak çaba sorunu hala mevcuttur.

Şu anda bir güncellemeyle birlikte Google, şifreleri değiştirmenin zorluklarını çözdüğünü söylüyor. Şifre kontrolünüz riskli hesap bilgilerini ortaya çıkardığında, tek bir düğmeye, “şifreyi değiştir” seçeneğine dokunabilirsiniz. Bu bir destek sitesiyse, Google sizin için sitede gezinecek, şifrenizi değiştireceğiniz alanı bulacak ve sizin için rastgele oluşturulmuş yeni bir şifre oluşturmak için gerekli tüm adımları gerçekleştirecektir. Ve elbette, güncellenmiş şifreyi Chrome’a ​​da kaydedecek.

Yeni şifre değiştirme özelliği, yeteneklerini güçlendirmek için kaputun altındaki Duplex’i kullanır. Duplex başlangıçta rezervasyon yapmak, sinema bileti rezerve etmek veya iş saatleri hakkında arama yapmak için otomatik bir görev olarak başladı. Açıkçası, o zamandan beri çok büyüdü. Ancak henüz her sitede çalışmıyor. Google, desteklediği sitelerin sayısını artırmayı planladığını söylüyor. Ancak bu arada, yine de rastgele şifreler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Google, yeni tek dokunuşla şifre değiştirme özelliğinin bugün Chrome’da kullanıma sunulacağını söylüyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!