Ana SayfaRehberNedir?Cihazların...

Cihazların Boyutları

Telefon veya tablet gibi cihazların boyutları sırayla, boy, en ve kalınlık olarak verilmiştir. Bu verilen milimetre (mm) cinsinden uluslar arası birim sistemine (SI) göre verilmiştir. Veriler cihazı tasarımına ve dizaynına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Cihazların Boyutları

Telefon Uzunluğu (Boy)

Tabloda verilen ilk veri cihazın uzunluğu yani boyudur. Milimetre (mm) cinsinden verilen uzunluk cihazın üst çerçevesinden alt çerçevesine kadar olan mesafeyi ifade eder.

Cihazların tasarımına bağlı olarak bazı bölgelerdeki uzunluk değişiklik gösterebilir. Kafa karışıklığı olmaması adına en uzak üst ve alt nokta tercih edilebildiği gibi bazen yazı içinde de en uzak – en yakın mesafe olarak da belirtilebilir.

Yan tarafta örnek olması için telefon gösterilmiştir. Akıllı saat veya diğer giyilebilir cihazlarda verilen uzunluk bilgisi cihazın kasasından itibaren ölçülen dikey uzunluğudur. Daire olan saatlerde ise çerçeve genişliği olarak da verilebilir.

Cihazların Boyutları

Telefon Genişliği (En)

Tabloda verilen ikinci veri cihazın genişliği yani enidir. Milimetre (mm) cinsinden verilen genişlik cihazın en sağ çerçevesinden en sol çerçevesine kadar olan mesafedir.

Bazı cihazların tasarımından dolayı dışarı doğru uzanan çıkıntılar bulunabilir. Bu uzantı veya girintilerin kafa karıştırmaması için görmezden gelinerek çerçevenin en sağ ve en sol arasında mesafe yazılır.

Yan tarafta ok ile belirtilen genişlik gösterilmiştir. Giyilebilir cihazlarda veya akıllı saatlerde bu mesafe yine sadece cihazın kasasını kapsar. Daire olan akıllı saatlerde ise en ve boy olarak değil de çerçeve genişliği alınır.

Telefon KalınlığıCihazların Boyutları

Tabloda verilen son veri cihazın kalınlığıdır. Yine Milimetre (mm) cinsinden verilen kalınlık cihazın en ön yüzeyi ile arka yüzeyi arasındaki mesafedir.

Özellikle son yıllarda kamera çıkıntılarının artması ile cihazın genel kalınlığına dahil edilmeli mi sorusu gündeme geliyor. Zira bazı cihazlarda bu çıkıntı öyle ileri bir seviye de ki telefon sırt üstü bir zemine konulduğunda arada büyük bir boşluk oluyor.

Tablo içinde yer yer bu çıkıntılar için ayrıca bir bölüm eklenerek veya parantez içinde belirtilerek aktarılabilir. Yine telefon dışındaki diğer giyilebilir cihazlarda ise durum ön cam ve arka yüzey arasındaki mesafe olarak ölçülür.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!