Ana SayfaHaberlerÇocuklar...

Çocuklar İçin Instagram Çıkmadan Tarih Olabilir; İşte Son Detaylar

Mart ayında, 13 yaşın altındaki çocukların popüler fotoğraf paylaşım uygulamasını sözde güvenli bir şekilde kullanmaya başlamasına olanak tanıyan bir “Çocuklar için Instagram” uygulaması planlamak için şirket içindeki tartışmalarla ilgili Buzzfeed‘den ilk raporları duyduk.

44 ABD’li başsavcıdan oluşan bir koalisyon, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘e bu Pazartesi tarihli bir mektup imzaladı. Mektupta, Facebook‘un Instagram uygulamasının çocuk dostu bir sürümünü geliştirme ve pazarlama planlarında ilerlememesi gerektiğini gösteren araştırmalara atıfta bulunuluyor.

Mektupta sıralanan nedenler arasında şunlar yer almaktadır: Facebook‘un çocukların mahremiyetini ve platformdaki verileri koruma konusundaki zayıf geçmişi, sosyal medyanın çocuklara fiziksel ve psikolojik düzeyde zararlı olabileceğini gösteren araştırmalar, çocukların tam anlamıyla gelişmiş bir mahremiyet anlayışına sahip olmaması ve anonim saldırganlar tarafından kolayca hedef alınabilir ve ankete katılan genç Instagram kullanıcılarının büyük bir yüzdesi uygulamada siber zorbalık yaşadı.

Görünüşe göre Facebook bir ihtiyaca cevap vermiyor, bunun yerine bir tane yaratıyor, çünkü bu platform öncelikle başka türlü bir Instagram hesabı olmayan veya olmayacak çocuklara hitap ediyor. Kısacası, küçük çocuklar için bir Instagram platformu sayısız nedenden dolayı zararlıdır. Başsavcılar, Facebook‘u bu yeni platformu başlatma planlarından vazgeçmeye çağırıyor.

Koalisyon başkanı Başsavcı Maura Healey tarafından yayınlanan açıklamada, Zuckerberg’in sosyal medyanın çocuklar için zararlı olduğu fikrini reddettiğini belirtti. Yayın, Zuckerberg’in inkarıyla çelişen çok güçlü kanıt ve araştırma olduğuna işaret ediyor.

Şu anda, profilin açıklamasında hesabın bir ebeveyn veya veli tarafından yönetildiği açıkça yazılmadıkça 13 yaşın altındaki çocukların Instagram hesabına sahip olmasına izin verilmiyor. Mart ayında Instagram, platformda 18 yaşın altındaki çocukları korumanın yollarını gösteren bir blog yazısı yayınladı. AG koalisyonu, özellikle Instagram 13 yaşından küçük kullanıcıları davet etmeye başlarsa bunun yeterli olacağını düşünmüyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!