CPR Raporu: Asya Pasifik’teki Bir Kuruluş Haftalık 1245 Siber Saldırıya Maruz Kalıyor

Siber güvenlik, son zamanlarda dünya çapındaki kuruluşlar için bir acı noktası haline geldi. Geçmişteki düzinelerce rapor, siber suçluların evden çalışmanın bir norm haline gelmesinden bu yana saldırılarını yoğunlaştırdığını detaylandırdı. Raporlar, fidye yazılımı saldırılarının ve kötü amaçlı yazılım saldırılarının son birkaç ayda nasıl yaygınlaştığını da ayrıntılı olarak açıkladı. Şimdi, yeni bir rapor, geçtiğimiz ay Asya-Pasifik bölgesindeki kuruluşların siber sağlığına ışık tuttu.

Check Point Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu yıl Mayıs ayında Asya-Pasifik bölgesinde siber saldırıların sayısında yıllık bazda %168 oranında büyük bir artış oldu. Rapor ayrıca, bu yıl Nisan ve Mayıs ayları arasında siber saldırılarda %53’lük bir artış olduğunu söylüyor. Siber saldırganlar zamanla artan bir dizi taktik kullanırken, fidye yazılımları ve Uzaktan Erişim Truva Atı (RAT), APAC bölgesinde bu yılın Mayıs ayında en yüksek artışı gösterdi. Rapora göre, bu taktiklerin kişi ve kuruluşları hedef almak için kullanımı Mayıs ayında geçen yıla göre %26 arttı. Bunu %10 artış gösteren bankacılık truva atları ve bilgi hırsızları izledi.

Etkilenen ülkeler söz konusu olduğunda Japonya, Singapur, Endonezya, Malezya ve Tayvan, Nisan 2021’e kıyasla bu yıl Mayıs ayında en çok etkilenen ülkeler olarak kaldı. Bu ülkeler %40, %30, %25, %22 ve 17’lik bir artışa tanık oldu. Siber saldırılar söz konusu olduğunda sırasıyla %. Endonezya, haftalık saldırıların en yüksek sayısına tanık oldu. Ortalama olarak, Mayıs ayında haftada 3,311’e tanık oldu. Bunu haftalık ortalama 2.523 saldırı ile Tayvan, haftalık ortalama 986 saldırı ile Malezya, haftalık ortalama 792 saldırı ile Singapur ve haftalık ortalama 558 saldırı ile Japonya izledi.

Hindistan ise siber saldırılar söz konusu olduğunda Nisan 2021’e göre sadece %1’lik bir artışa tanık oldu. Geçen ay ortalama 1.749 haftalık saldırı gördü.

Etkilenen sektörlere gelince, kamu hizmetleri, ISP ve yazılım şirketleri geçen ay siber suçluların başlıca hedefleri olmaya devam etti. Nisan 2021’e kıyasla siber saldırılarda %39, %12 ve %6 artışa tanık oldular. Haftalık ortalama saldırılar söz konusu olduğunda sırasıyla haftada 1590, 1794 ve 500 saldırıya tanık oldular.

“APAC’daki çeşitli yetkililer tarafından dayatılan son yeni evden çalışma girişimleri, saldırganların yararlanabileceği daha fazla güvenlik açığının mevcut olduğu anlamına geliyor… Pandemi, önde gelen Asya ekonomilerinin büyümesini azaltarak ekonomik ortamı da etkiledi.. .Ayrıca, APAC’ın saldırganlar için bir hedef olarak popülaritesine bakıldığında, kartopu etkisini dikkate almak önemlidir. Bölgede ne kadar başarılı saldırılar gerçekleşirse, diğer saldırganlar da, özellikle saldırıda başarılı olma şanslarının daha yüksek olduğunu bildiklerinden, aynı şeyi yapmak isteyeceklerdir” dedi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!