Devrim Niteliğindeki LED Lamba İçin Nobel Kazanan Japon Bilim İnsanı Hayatını Kaybetti

1989 yılında yaptığı çalışmalarla LED teknolojisinde devrim niteliğinde bir icada imza atan Isamu Akasaki, 92 yaşında hayatını kaybetti. Akasaki, 2014 yılında iki meslektaşıyla birlikte Fizik dalında Nobel ödülüne layık görülmüştü.

Akasaki 2014 ödülünü diğer iki bilim insanı Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura ile kazandı. Birlikte, Nobel jürisi tarafından “devrimci” bir buluş olarak tanımlanan mavi ışık yayan diyotu geliştirdiler.

Akasaki‘nin profesör olduğu Meijo Üniversitesi‘nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, Perşembe sabahı Nagoya kentindeki bir hastanede zatürreden öldü.

LED lambalar on binlerce saat dayanır ve 19. yüzyılda Thomas Edison‘un öncülüğünü yaptığı akkor ampulle karşılaştırıldığında çok az enerji kullanır. Kırmızı ve yeşil diyotlar uzun zamandır ortalıktaydı, ancak Güneş’in beyaz ışığını yeniden yaratmak için üç rengin de karıştırılması gerektiğinden mavi bir LED tasarlamak kutsal kâse idi.

Üçlü, atılımlarını 1990’larda, otuz yıllık inatçı bir çalışmanın ardından, yarı iletkenlerden parlak mavi ışınları bir araya getirmeyi başardıklarında yaptı. Nobel jürisi 2014’te “Buluşları devrim niteliğindeydi. Akkor ampuller 20. yüzyılı aydınlattı. 21. yüzyıl LED lambalarla aydınlatılacak” dedi.

Bulmacanın eksik parçasını parlak beyaz lambalar için sağlamanın yanı sıra, bu buluşlar, akıllı telefonlarda kullanılan renkli LED ekranların ve bol miktarda modern teknolojinin geliştirilmesine de yardımcı oldu.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!