Ana SayfaHaberDiscord...

Discord 2020’ye Ait Şeffaflık Raporu’nu Yayınladı

En son şeffaflık raporuna göre Discord, 2020‘nin ikinci yarısında 2.000‘den fazla sunucuyu şiddet içeren veya aşırılık yanlısı içerik için sildiğini söylüyor. Toplamda Boogaloo Boys gibi hareketlere adanmış 2.212 sunucuyu ve Trust ve Güvenlik ekibi onlardan 1.5004‘ünü proaktif olarak yok etti. Ayrıca benzer ihlaller nedeniyle 30.000‘den fazla hesabı sildi.

Bu rakamları bir perspektife oturtmak için, şirket yılın ikinci yarısında toplam 27.410 sunucuyu ve 266.075 spam olmayan hesabı kaldırdı. Aşırılık yanlısı veya şiddet içeren içerik nedeniyle yasakladığı topluluk sayısı, 2020‘nin ilk yarısına kıyasla yaklaşık yüzde 93 arttı. Discord, kendi adına daha proaktif bir yaklaşıma ve daha genel olarak aşırılıkçı hareketlerin büyümesine atlıyor. Örneğin, 334 sunucunun QAnon ile bağlantısı olduğunu söylüyor. Şirket raporda, “Nefret, şiddet veya aşırılık yanlısı ideolojiler etrafında örgütlenen gruplara Discord‘da yer olmadığına inanmaya devam ediyoruz” diyor.

Bir oyun oynarken arkadaşlarınızla sohbet etmek için kullandığınız bir uygulama, Discord o zamandan beri kitap kulüplerinden jam sessionlara kadar her şeyi barındıran insanları bulabileceğiniz bir yere dönüştü. Üstelik koronavirüs salgınının başlamasından bu yana insanlar servise akın etti. Ve bu büyüme ile Discord, hizmetini oyuncu olmayanlar için daha ulaşılabilir hale getirmek için geçen yılın ortasında yeniden markalaşarak gözünü ana akım başarıya çevirdi. Rapor ve detaylandırdığı eylemler, Microsoft‘un platformu 10 milyar dolardan fazla bir fiyata satın almak için görüştüğü bildirildi. Bu tür potansiyel kazanımların geçmişine baktığımızda, Twitter gibi örnekleriniz var. 2019 röportajında, eski Disney CEO‘su Bob Iger, Disney‘in platformdaki tüm “pislikler” nedeniyle kısmen anlaşmadan çekildiğini söyledi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!