Ekran Koruyucu Güçlendirilmiş Cam

Telefon ekranlarının büyümesi ve kasanın neredeyse tamamen kapmasından dolayı kırılmaya ve çizilmeye karşı oldukça müsait hale geldiler. Üreticiler de cihazların olası darbelerde daha az hasar alması için güçlendirilmiş camlar kullanma yoluna gittiler.

Özellikle telefon ve tablet ekosisteminde çok fazla kullanılan Cornin firmasının geliştirdiği güçlendirilmiş Gorilla Glass camları bir çok cihazda görüyoruz. Darbeler emip camın kırılmaması için esneklik ve sivri köşelerde çizilmemesi için sertliğin birleştiği bu camlar geliştirilen yeni versiyonlarla birlikte dayanıklıkları her geçen gün artmakta.

En popüler olmasından dolayı kullanılan Corning Gorilla Glass camlarının haricinde, üreticiler farklı firmalar ile birlikte veya kendi üretimi camları tercih edebiliyor. Bir çok firma bunların adını vermediği için yayınlanmıyor olsa da Safir kristal gibi bir materyal tercih edildiğinde ancak teknik özellik kısmında görebiliyoruz.

Bunların ek oalrak Gorilla Galss gibi camlarda dayanıklılığın yanı sıra oleofobik kaplama, antibakteriyel kaplama gibi bazı ek teknolojiler de bulunuyor. Su sıçradığında ekrana tutunmadan kolay bir şekilde akmasını sağlayan oleofobik kaplama özellikle ıslak elle dokunmatik ekranı kullanımını biraz daha iyi bir hale getiriyor. Ayrıca antibakteriyel kaplama sayesinde de sürekli elimizde olan telefonların üstüne mikro organizma artışına bir önlem olarak geliştirilmiş. Aşağıdaki videoyu inceleyerek en güncel Gorilla Glass camlarının avantajlarını daha iyi görebilirsiniz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!