Elon Musk Neuralink Projesinin 2. Versiyonunu Duyurdu

Geçtiğimiz yıllarda ilk sürümü ile karşımıza çıkan Neuralink projesinin 2. versiyonunu duyuruldu. Yapılan duyuruda canlı domuzlar üzerinde de gösterilen cihaz bir önceki versiyona göre daha fazla veri yolu, kablosuz şarj ve bağlantı teknolojileri içerirken ayrıca daha küçük boyutlara sahip olduğunu görüyoruz.

Yaklaşık bir bozuk para büyüklüğünde olan cihaz, içinden çıkan bir çok ince nöral kablo, merkezi çip ünitesi, kablosuz şarj sistemi ve diğer sensörlerden oluşuyor. Neuralink’e bağlı ince nöral kablolar (1024 adet) ucundaki 6mm‘lik propların beyin yüzeyine yerleştirilmesi ile çalışıyor. Bu ince kablolar beyinde oluşan nöral sinyalleri dışarıda bulunan Neuralink cihazına iletip özel algoritmalar ile yorumlandıktan sonra anlamlı grafik ve bilgilere dönüştürüyor.

Neuralink Teknik Özzellikleri ve İç Yapısı

Çok hassas cerrahi bir robot ile yerleşim işlemi yapılırken, sunum esnasında robotun yetenekleri de bir videoyla anlatıldı. Operasyonun başından sonuna kadar bulunan cerrahi robot, kafa derisini soyma, kafatasını açma, beyin üzerindeki deriyi soyma, propları yerleştirme ve operasyon bittikten sonra açılan yerleri kapatma işlemlerini kontrol ediyor. Gelişmiş görüş kabiliyetine bulunan robot, propları yerleştirirken beyin içindeki en küçük kılcal damarları algılayarak kan akıtmadan operasyonu tamamlayabiliyor.

Neuralink Beyne Yerleştirilme işlemi

Domuzlar üzerinde canlı olarak gösterilen Neuralink, domuz beyninin burun dokusuyla ilgili bölümüne bağlı olarak bir test gerçekleştirildi. Domuz burnuyla bir şeyin kokusunu almak için bir yüzeye dokunduğun canlı olarak sesli ve görüntülü bir grafik eşliğinde gelen veriler gösterildi. Ayrıca çift Neuralink takılı bir domuzun beyin sinyallerini de gösterilen sunumda; iskelet ve kas sisteminin hareketiyle oluşan sinyalleri, olması gereken tahmini sinyallerle karşılaştırarak sistemin oldukça iyi çalıştığını bildirdi.

Neuralink Domuz Hareketlerinin Sinyali

Neuralink projesinin 2. versiyonu olan bu sürümde ayrıca kablosuz şarj ve Bluetooth olduğunu da görüyoruz. 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip olan Neuralink şuan ki sürüm ile tek şarjda 24 saatlik bir kullanım sunabiliyor. Sunumun büyük bir kısmını soru/cevaplara ayıran Musk, nöral kabloların insan vücudunda aşınmasından (korozyon), bu alanda çalışmak isteyen yetenekli insanların azlığına kadar bir çok aşılması gereken sorun olduğunu bildirdi. Ayrıca Neuralink‘de çalışmak isteyenler için mail adresinin de yayınlandığı sunumun tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!