Eski Tesla Çalışanı Teslaya 400.000$ Ödemesi Gerekiyor

Elon Musk ile eski Tesla çalışanı Martin Tripp İki yıldan fazla bir süredir sert bir yasal savaş içerisindeydi, Martin Tripp bir muhabire gizli bilgileri sızdırdığını itiraf ettikten sonra eski işverenine 400.000$ ödeme emri verildi.

Bu anlaşma, Tesla‘daki en kirli hikayelerden birine son vermeyi amaçlıyor. Eski bir teknoloji teknisyeni olan Tripp, Tesla‘nın Model 3 sedan üretimini artırırken bir miktar hammaddeyi boşa harcadığı iddiasıyla milyarder CEO ile yasal savaşa girdi.

Musk daha sonra Tripp’i “sabotaj” ile suçladı ve araştırmacılara Tripp‘in telefonunu hacklemelerini ve mesajlarına casusluk yapmalarını emretti. Hatta Tesla, yerel polisi Tripp‘in şirketin Nevada fabrikasında gerçekleştireceği olası bir toplu saldırı konusunda yanılttı.

Eski Tesla Çalışanı Teslaya 400.000$ Ödemesi Gerekiyor

Ama sonunda, Tripp kaybeden taraf oldu. 400.000$‘lık ödeme, Tripp‘in elektrikli otomobil şirketinin sistemini hacklediğini ve üçüncü taraflara “gigabaytlarca” veri aktardığını iddia ederek Tesla tarafından 2018’te açılan dava için önerilen anlaşmanın parçası. Anlaşmanın diğer parçası olarak; Tripp, Business Insider muhabirine Tesla‘nın Model 3‘ün üretimi sırasında önemli miktarda hammadde harcadığını söylediğinde ticari sırlar ve bilgisayar suçlarıyla ilgili yasaları ihlal ettiğini itiraf etti.

Tripp ayrıca, bir yargıç tarafından durdurulması emredilmesine rağmen, şirket hakkında bilgi vermeye devam ettiği için Tesla‘ya 25.000$ ödemeyi kabul etti. Ayrıca, bir Tesla kısa Satıcısı (borsa’da aşşağı yönlü satış yapan) olan Füniküler fonunun Tripp‘in yasal savunmasını finanse ettiği ortaya çıktı.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!