Et İşareti Yapma? Klavyeden Et İşareti @ Kısayolu?

Mail işareti veya @ et işareti yapma çok bilinmesine rağmen sıklıkla kısa yollarında bulunamıyor. Önceden kuyruklu a olarak bilinen, ingilizcede at işareti olarak söylene ve günümüzde sosyal medyada profil adresini belirtmek için kullanılan et işareti çıkmıyor ve örnek bir yazıdan kopyalamak zorunda kalabiliyoruz. Bu yazımızda et işaretinin nasıl yapıldığını ve çıkmama nedenleri inceleyeceğiz.

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır?

Genellikle bilgisayarlarda ikili klavye kombinasyonları ile yapılan et işareti, android veya iPhone gibi IOS cihazlarda genelde alt klavye sekmesinde ve ikinci tuş işlevinde saklıdır.

Windows Q ve F Klavyede @ Et İşareti Yapma

Windows klavyelerde genelde @ et işareti en sol üstteki Q veya F tuşunun altında yer alır. Altında olan bu işareti yapmak için Boşluk (space) tuşunun hemen sağ bitişiğindeki “Alt Gr” tuşu ile kombinasyon yapmak gerekir. İlk olarak “Alt Gr” tuşuna basılıp Q veya F tuşuna basıldığında @ et işareti gelecektir.

  • Alt Gr + Q veya Alt Gr + F
  • Ctrl + Alt + Q veya Ctrl + Alt + F
  • Ctrl + 64

Windows Q ve F Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

Mac Klavyede @ Et İşareti Yapma

Mac tarafında da yine Q harfinin hemen altında @ et işareti (kuyruklu a) görünür. Bunun için Windows klavyelere benzer “Option” tuşu ile “Q” tuş kombinasyonu ile @ et işaretini yazabilirsiniz.

  • Options + Q

Mac Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

Mac Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

İngilizce Klavyede @ Et İşareti Yapma

Tüm İngilizce klavyelerde @ et işareti genellikle “2” tuşunda yer alır. Yine “Alt Gr” veya “Option” tuşuna basılı tutup “2” tuşuna basarak @ at işareti yazabilirsiniz.

  • Alt Gr + 2
  • Options + 2

İngilizce Windows Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

İngilizce MacOS Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

Ekran Klavyesinde @ Et İşareti Yapma

Windows ekran klavyesindeki Et işareti kısa yolu normal klavyeden çok da farklı değildir. Klavyedeki “Shift” (Üst Seçenek) tuşuna basıldıktan sonra tüm klavyenin üst seçenek tuşuna gizlenmiş sembolleri görünür olacaktır. Bu aşamada Q tuşuna karşılık gelen yerde @ Et işareti görünecektir.

Ekran Klavyesinde @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

Ekran klavyesinin nasıl açıldığına gelince. Başlat bölümünden ayarlar > erişim kolaylığı > klavye‘yi seçtikten sonra en üstte çıkan “Cihazınızı Fiziksel Bir Klavye Olmadan Kullanın” seçeneğini işaretleyerek sanal klavyeyi açabilir ve göbekli a işaretini yapabilirsiniz.

Telefonda ve Tablette Et İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan farklı olarak ekran klavyesi bulunan telefon ve tabletlerde et işareti yapmak nispeten daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hepsinde genel olarak ortak sembol bölümüne erişildiğinde et işareti olmak üzere bir çok sembol ve işretin bulunduğu ekran geliyor. Bu ekran üstünden istediğiniz sembolü seçip kullanabilirsiniz. Bazı telefonlarda ikinci bir semboller ekranında da bulunabilir. Onun için ek sayfa tuşunu bulup tıklamanız yeterlidir.

Android İşletim Sisteminde @ Et İşareti Yapma

Android işletim sistemi klavyelerinde genel olarak sembol ve noktalama işaretlerinin bulunduğu alt bir menü bulunur. Bu menü giriş yapmak bölümü telefondan telefona farklılık gösterse de en sol altta sayı ve sembol tuşunu bu işlem için atanmış oluyor.

Android İşletim Sisteminde @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

iOS İşletim Sisteminde @ Et İşareti Yapma

iOS iletim sistemine sahip telefon ve tabletlerde @ et işareti Android telefonlara benzer şekilde sol alttaki 123 tuş kısa yoluna tıklanarak yapılabiliyor. Tabletlerin geniş ekranında ise bu tuş yine sol tarafta olup .?123 adlı tuş kısa yolundan ulaşılabiliyor.

iOS İşletim Sisteminde @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

iPadOS İşletim Sisteminde @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

YORUM ALANI
  1. et işareti nasıl yapılır değil de klavyeden et işareti nasıl yapılır olmalıydı yazının başlığı. Ben el yazısı ile nasıl yapılır anladım. Elinize sağlık yine de

  2. Tüm işletim sistemi ve cihazlar için ayrı ayrı görseller kullanıp anlatmanız çok iyi olmuş, elinize sağlık. Et işaretinin yanında diğer sembolleri de rehber olarak oluşturursanız iyi olur.

  3. Tüm platformlarda göstermişsiniz, elinize sağlık. Et işareti nasıl yapılır diyince altlarda çıkmasına rağmen en güzel yazıydı. Teşekkürler

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!