Ana SayfaHaberFacebook,...

Facebook, Sahte Hesapları Devre Dışı Bırakıyor

Facebook, zararlı içeriği durdurduktan ve mobil cihazlarda donanım güvenlik anahtarları için destek getirdikten sonra, şirket şimdi uygulamalarında yanlış bilgilerle mücadele ettiğini söylüyor.

Bugün bir blog gönderisinde, Facebook‘un Dürüstlük Başkan Yardımcısı Guy Rosen, Facebook‘un uygulamalarında uğraştığı zorlukları açıklıyor.

Sahte hesaplarla başlayalım. Bu etkinliğe karşı sert bir tavır sergiliyoruz ve her gün milyonlarca sahte hesabı engelliyoruz, bunların çoğu oluşturulurken. Ekim ve Aralık 2020 arasında 1,3 milyardan fazlasını devre dışı bıraktık. Ayrıca sahte hesaplara dayanan gizli yabancı ve yerel nüfuz operasyonlarını da araştırıyor ve ortadan kaldırıyoruz. Geçtiğimiz üç yılda, platformumuzdan 100’den fazla eşgüdümlü gerçek dışı davranış (CIB) ağını kaldırdık ve aylık CIB raporlarımız aracılığıyla halkı çabalarımız hakkında bilgilendirdik.

Sosyal ağında yanlış bilgilendirmeyi önlemek için Facebook, içeriği 60’tan fazla dilde inceleyen 80’den fazla bağımsız doğrulayıcıdan oluşan küresel bir ağa sahiptir.

Bir gönderiye bir uyarı ekranı yerleştirildiğinde, insanların% 95’inin onu görüntülemek için tıklamadığını biliyoruz. Ayrıca bunu yayınlayan kişiyi de bilgilendiririz ve sürekli olarak yanlış bilgi paylaşan Sayfaların, Grupların ve alan adlarının dağıtımını azaltırız.

Facebook ayrıca yıllar içinde oluşturduğu COVID-19 Bilgi Merkezi, İklim Bilimi Bilgi Merkezi ve ABD 2020 Oylama Bilgi Merkezi gibi merkezlere de dikkat çekiyor.

Rosen ayrıca şirketin “yanlış bilgilere göz yummakla mali ilgisinin” olmadığını söylüyor ve insanları “arkadaşlarından ve ailelerinden gelen anlamlı yayınlara” bağlamak için değişen Haber Kaynağı sıralama sistemini vurguluyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!