Ana SayfaHaberFacebook...

Facebook Gelecek Hafta Kendi Podcast Platformunu Başlatacak

Nisan ayında, Facebook‘un sosyal ağ içinde tanıtılması beklenen kendi podcast platformu üzerinde çalıştığı bildirildi. Şimdi şirket nihayet podcast’lerin önümüzdeki hafta Salı günü Facebook‘a geleceğini onayladı.

The Verge tarafından görüldüğü üzere Facebook, podcast yaratıcılarına 22 Haziran’da yayınlanacak yeni bir podcast sayfası hakkında e-posta gönderiyor. E-posta, kullanıcıların podcast’leri doğrudan Facebook sayfalarında ve ayrıca yeni bir “Podcast’lerde dinleyebileceğini söylüyor. ” sekmesi, henüz mevcut değil.

Apple Podcast’ler, Spotify ve diğer platformlarda olduğu gibi, herkes Facebook‘a podcast eklemek için bir RSS beslemesi kurabilir. Podcast onaylandıktan sonra yeni bölümler orada otomatik olarak gösterilecektir.

22 Haziran 2021’den itibaren Facebook, insanların sevdikleri podcast’lerin keyfini çıkarabilecekleri, tartışabilecekleri ve paylaşabilecekleri bir yer olacak. Çalışmanızı bulmalarına yardımcı olmak için Sayfanıza podcast’lerinizi içeren yeni bir sekme ekleyebiliriz.

Podcast’lerinizi Sayfanıza ekleyerek insanlar her bölümü doğrudan Facebook‘ta dinleyebilecek. Herhangi bir şey yüklemeye veya bağlantı vermeye gerek yoktur. Sayfanız, en son bölümleriniz kullanıma sunuldukça güncellenecektir. Ayrıca podcast’inizi istediğiniz zaman yayından kaldırabilir veya kaldırabilirsiniz.

İlginç bir şekilde, Facebook‘un podcast platformunun hizmet şartları, şirketin içerikle “türev çalışmalar” yapma haklarına sahip olmasını sağlıyor. Bunun tam olarak ne anlama geldiğine dair hiçbir ayrıntı yok, ancak Mark Zuckerberg’in şirketine bir podcast göndermeden önce akılda tutulması gereken bir şey.

Facebook ayrıca, içerik oluşturucuların sosyal ağda herhangi bir yerde paylaşılabilecek bir bölümün kısa klipleriyle podcast’lerini tanıtmalarına yardımcı olmak için “Klipler” adlı bir özellik sağlayacak.

Bu format son yıllarda daha da popüler hale geldiğinden, büyük teknoloji şirketleri podcast’lerle giderek daha fazla ilgilenmeye başladı. Bugün erken saatlerde Apple, Podcasts uygulamasında ücretli abonelikler başlattı, çünkü şirket bunun daha da orijinal içerik oluşturulmasını sağlayacağına inanıyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!