Facebook Kendi Uygulama İçi Podcast Oynatıcısını Oluşturuyor

Şirket bugün, Facebook‘un kendi uygulama içi podcast oynatıcısını oluşturduğunu doğruladı. Bu, yeni uygulama içi Spotify oynatıcısından ayrı olacak. Podcast yayıncıları, şovlarını Facebook sayfaları aracılığıyla dağıtabilecek ve bunu yapmayı tercih edecekler. Kesin ürün detayları hala belirsiz. Bunun RSS yoluyla işleyişi veya içerik oluşturucuların içeriklerini Facebook‘a yüklemek için arka uç bir yolu olması olasıdır. Bir Facebook blog gönderisine göre, bu işlevin önümüzdeki “birkaç ay” içinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg, geçen hafta Platformer yazarı Casey Newton ile yaptığı sohbet sırasında Spotify ortaklığının öncelikle “müzik” ile ilgili olduğunu söyledi. Ancak Spotify’ın Facebook mini oynatıcıyla ilgili bugün yayınladığı yayın, özellikle podcast’ler için kullanım durumunu ortaya koyuyor. Kişiler bölümleri paylaşabilir ve onları aslında Spotify‘a gitmeden Facebook uygulamasından dinleyebilir. Ancak, görünüşe göre Facebook‘un podcast ekosisteminde daha fazla yerleşmesi için başka planları var.

Şirketin podcast’lere olan ilgisi mantıklı. 170 milyondan fazla insanın podcast sayfalarına bağlandığını ve 35 milyondan fazla insanın şovların etrafındaki hayran gruplarının üyesi olduğunu söylüyor. Ayrıca, podcast’ler hâlâ esas olarak reklam tabanlı bir üründür, yani Facebook şovlar ve dinleyiciler hakkında veri toplayabilir ve kendi reklamlarını bunlara göre hedefleyebilir, bu da muhtemelen yaratıcılara bir kesinti sağlayabilir.

Ayrıca, geçen hafta duyurduğu Apple’ın yakında çıkacak olan Apple Podcast Aboneliklerine benzer şekilde, içerik oluşturuculara onları bir abonelik ödeme duvarının arkasına koymanın bir yolunu da sunabilir. Facebook’un podcast oynatıcı alanına resmi girişi, neredeyse tüm teknoloji devlerinin Spotify ve diğer küçük uygulamaların üzerinde Apple, Google ve Amazon dahil olmak üzere kendi podcast ürünlerini çalıştırdığı anlamına geliyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!