Ana SayfaHaberlerFacebook,...

Facebook, WhatsApp’ın Telefonsuz Çoklu Cihaz Özelliği İçin Sınırlı Genel Beta Sürümünü Duyurdu

WhatsApp kullanıcılarının beklediği özellik sonunda kullanıma sunuluyor. Facebook, WhatsApp‘ın yeni telefonsuz çoklu cihaz işlevinin sınırlı bir genel beta sürümünü duyurdu ve bu sayfada açıklanan prosedürü izleyerek kaydolabilirsiniz. Android veya iOS için WhatsApp’ın en son beta sürümünde olmanız gerekir.

Yeni beta yalnızca bazı pazarlarla sınırlı gibi görünüyor, ancak şirket tam olarak hangisi olduğundan bahsetmedi, bu yüzden ilgileniyorsanız deneyin ve sizin için işe yarayıp yaramadığını görün. Uygun bir ülkede olmadığınız için olmayabilir.

Henüz işe yaramayacak bir sürü şey var, işte liste:

  • Yardımcı cihazlarda canlı konumu görüntüleme
  • Sohbetleri WhatsApp Web veya Masaüstünde sabitleme
  • WhatsApp Web ve Masaüstünden grup davetlerine katılma, görüntüleme ve sıfırlama. Bunun yerine telefonunuzu kullanmanız gerekecek
  • Telefonunda WhatsApp’ın çok eski bir sürümünü kullanan biriyle mesajlaşma veya arama, bağlı cihazınızdan çalışmaz
  • Çoklu cihaz beta sürümüne kayıtlı olmayan bağlantılı cihazlara Portal veya WhatsApp Masaüstünden arama yapma
  • Portalınızdaki diğer WhatsApp hesapları, bu hesaplar çoklu cihaz beta sürümüne katılmadıkça çalışmayacaktır.
  • WhatsApp Business kullanıcıları, WhatsApp Web veya Masaüstünden işletme adlarını veya etiketlerini düzenleyemez

Şimdiye kadar, WhatsApp‘ı telefonunuzdan farklı bir cihazda kullanmak istiyorsanız, her şey ileri geri ping işlemi yapıldığından ahizenin yine de internete bağlı olması gerekiyordu. Yeni işlevle, ahizenizin pili bitmiş olsa bile, WhatsApp‘ı dört adede kadar telefon dışı cihazda kullanabilirsiniz.

WhatsApp‘ınıza bağımsız olarak bağlanırken, uçtan uca şifreleme (E2EE) aracılığıyla aynı düzeyde gizlilik ve güvenlik sağlar. Kişi adları, sohbet arşivleri, yıldızlı mesajlar ve daha fazlası gibi verilerinizi eşitlerken bile E2EE korunur.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bunu başarmak oldukça karmaşıktı ve WhatsApp’ın mimarisinin yeniden düşünülmesini gerektiriyordu. Facebook mühendislerinin bunu nasıl başardığıyla ilgileniyorsanız, aşağıda bağlantısı verilen ve uzun bir açıklayıcı içeren Kaynak’ı ziyaret ettiğinizden emin olun.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!