Ana SayfaHaberFirefox...

Firefox Proton Tasarım Yenilemesi Neredeyse Hazır! İşte Yenilikler

Mozilla Firefox yeni bir tasarım yenilemesi alıyor; Mozilla, bir süredir Proton kod adı altında web tarayıcısının tasarımının yenilenmesi üzerinde çalışıyor.

Kuruluş, yeni tasarımı 18 Mayıs 2021‘de Firefox 89 Stable‘da piyasaya sürmeyi planlıyor. Firefox Stable şu anda sürüm 87‘de, yani Mayıs‘taki yeni tasarım sürümünden önce yalnızca bir büyük kararlı sürüm sürümü olacak. İşler gecikebilirken, tasarım yenilemesi için durumun böyle olması pek olası görünmüyor.

Yenileme, sekmeleri, ana menüsü, bağlam menüleri ve modlar dahil olmak üzere tarayıcının birçok arayüz öğesinde ayarlamalar yapacaktır.

Proton ile ilgili son önizlememiz Şubat 2021’e kadar uzanıyor; o zamandan beri çok şey değişti. Çoğu tasarım değişikliği yalnızca Firefox Nightly‘de kontrol edilebilir, ki bu sürüm 89‘da bulunmaktadır. Çoğu, bayrakların arkasına gizlenmiştir ve varsayılan olarak etkin olması gerekmez. Kompakt yoğunluk, en son Nightly sürümünde hala mevcuttur.

Kaldırılan Seçenekler

Mozilla, en son Nightly sürümlerinde browser.proton.toolbar.enabled ve browser.proton.tabs.enabled tercihlerini kaldırdı. İşlevsellik, ana Proton tercihi tarayıcısına dahil edilmiştir

Yeni seçenekler

Bu arada Firefox‘a, Proton ile ilgili çeşitli özellikleri işleyen birkaç yeni tercih eklendi.

Şu anda mevcut olan tercihlere genel bir bakışı burada bulabilirsiniz:
  • browser.proton.enabled – Bu ana tercihtir. Gelişimle ilgili proton tercihlerinin çoğu bir noktada kaldırılırken, ileriye dönük ana tercih olacaktır.
  • browser.aboutwelcome.design – Tercih, Firefox’un proton değerine sahip olması koşuluyla tarayıcının yeni kullanıcıları için yeni Hoş Geldiniz sayfasını görüntülemesini sağlar.
  • browser.proton.doorhangers.enabled – Kapı askısı, ör. Firefox eklentilerini kurarken, bu tercih tarafından ele alınır.
  • browser.proton.infobars.enabled – Bilgi çubukları, ör. pop-up’lar engellendiğinde, bu tercih tarafından işlenir.
  • browser.proton.modals.enabled – Tarayıcı için yeni modlar bu tercih tarafından işlenir.
  • browser.proton.places-tooltip.enabled – Değiştirilen araç ipuçları tasarımı bu tercih tarafından işlenir.
  • browser.proton.urlbar.enabled – Adres çubuğundaki değişiklikler bu tercihin arkasında yapılır.
  • browser.tabs.secondaryTextUnsupportedLocales – Bu ilginç bir tercihtir, çünkü Firefox 89’un lansmanından sonra kullanılabilir durumda kalacaktır. Tarayıcıda medya oynatırken yeni iki satırlı sekme düzenini desteklemeyen yerel ayarları listeler. Sekmeler için her zaman tek satırlık bir düzen elde etmek için listelenmemişse yerel ayarınızı ekleyin.
  • widget.macos.native-context-menus – İşletim sistemi altında yerel bağlam menülerini etkinleştirmek için Mac OS’ye özgü tercih.
  • widget.macos.respect-system-görünüm – Aygıtta karanlık mod etkinleştirildiğinde tam karanlık mod desteği almak için Mac OS’ye özgü tercih.

Genel olarak konuşursak: çoğu tercih Boole’dur ve Doğru veya Yanlış değerlerini kabul eder. True genellikle yeni tasarımı etkinleştirir, False devre dışı bırakır; bu, “etkin” ile biten tüm tercihler için geçerlidir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!