Ana SayfaHaberFirefox...

Firefox Yakında Google Chrome’da Bulunan Önemli Güncelleme Mekanizmasına Sahip Olacak

Mozilla’nın Firefox tarayıcısı, gizlilik ve kullanıcı özgürlüğünün söz konusu olduğu en popüler web tarayıcılarından biridir, ancak özellikler açısından son birkaç yılda Chromium tabanlı muadillerinin gerisinde kalmıştır. Tarayıcı geliştiricilerinin Firefox‘a, tarayıcının kullanıcı cihazlarında her zaman güncel olmasını sağlayacak önemli bir özellik ekledikleri bildiriliyor.

Firefox Yakında Google Chrome’da Bulunan Önemli Güncelleme Mekanizmasına Sahip Olacak

Techradar tarafından hazırlanan bir rapora göre, Firefox tarayıcısının arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş, arka planda sessizce çalışacak ve mevcut en son sürümü indirecek otomatik bir güncelleyici üzerinde çalışıyor. Bu, kullanıcının her zaman en son güvenlik yamalarına sahip olmasını sağlayarak tarayıcıyı sistemde güncelleme sorumluluğunu yükleyecektir. Yeni güncelleme mekanizmasının, Haziran ayında piyasaya çıkacak olan Firefox 89 ile gelmesi bekleniyor.

Bugün itibariyle, bir kullanıcı tarayıcıyı çalıştırırken Firefox arka planda güncelleniyor ve yeni sürüm bir sonraki başlatıldığında yükleniyor, ancak böyle bir işlem sistem kaynaklarını tüketebilir. Bu yöntemin bir başka dezavantajı, bir kullanıcı Firefox‘u bir süredir kullanmadıysa, tarayıcıyı bir sonraki yüklediğinde yeni sürümün kullanılamayacak olmasıdır. Bu, tüm bir göz atma oturumunun, önemli riskler taşıyabilecek, eski, güvenli olmayan bir tarayıcı çalıştırarak harcanacağı anlamına gelir.

Firefox yakında Chrome tarafından kullanılana benzer ve Windows‘ta Zamanlanmış Görevler’e dayanan bir mekanizma kullanacak. Rapora göre, Firefox geliştiricisi Nick Alexander, güncellemenin bir kullanıcı Firefox tarayıcısından çıktıktan sonra kendisini indirip kuracağını, böylece kullanıcı tarayıcıyı tekrar açtığında en son sürümün hazır olacağını açıkladı. Bu arada, işlem otomatik olsa da, yalnızca tarayıcı gerçekten kapatıldığında güncelleneceği için tarayıcının zorunlu olarak yeniden başlatılması olmayacaktır.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!