Galaxy Note 7’nin Patlama Sebebi Simetrik Tasarım Olabilir

Son bir kaç aydır Galaxy Note 7 patlama haberinin ardı arkası kesilmiyor. Ortaya atılan bir rapora göre Galaxy Note 7’nin patlama sebebi simetrik tasarım olabilir.

Galaxy Note 7’nin Patlama Sebebi Ortaya Çıktı

Samsung, Galaxy Note 7 öncesin de aynı bataryayı ve benzer bileşenleri kullanan telefonlar üretilmesine rağmen hiç birinde böylesine bir sorun yaşanmamıştı. Özellikle bataryası yenilenen veya sorunsuz olarak nitelendirilen telefonlarında da patlama olaylarının yaşanması sorunun bataryadan değil de başka bir yerden kaynaklanıyor olabileceği ihtimalini gündeme getirmişti.

galaxy-note-7nin-patlama-sebebi-simetrik-tasarim

En son Asya kaynaklı bir siteden yayınlanan rapora göre patlama olaylarına arka ve ön taraftaki aşırı kavisin neden olduğunu ortaya çıkardı. Sadece Note 7’de kullanılan bu tasarım 3500mAh’lik dev bataryanın bir kenarını sıkıştırıyor. İç yapısı bozulan pilin kendi içerisinde kısa devre olması ile bataryayı bir tepkimeye sokuyor. Ve sonuç olarak telefonlara enerji yüklemesi yapılırken veya stres altında patlıyor.

İnce ekran ve kenar çerçeveli Note 7, ön ve arka tarafın kavisli oluşu ile zaten özel mühendislik gerektiren bir tasarımla geliyordu. Batarya kapasitesini olabildiğince yükseltip birde su geçirmez özelliğini de ekleyince telefonun iç aksamı bir hayli sıkıştı. Telefonun en hassas bileşeni olan batarya da bu sıkışıklık içerisinde yerleştirilirken yanlış hesaplamalar sonucu bir köşesine yük binmesine ve alev almasına neden olduğu görünüyor.

galaxy-note-7nin-patlama-sebebi

Tabi bu rapor Samsung tarafından onaylanmış değil ancak bataryası değiştirilen telefonlarda aynı sorunların yaşanması, “Telefonları kapatın, kutusuna koyun ve kullanmayın” açıklaması bize sorunun bataryadan değilde tasarımdan kaynaklandığını gösteriyor.

YORUM ALANI
    • Hocam öncelikle kasa aynı kasa değil, ekran boyutu, kalem yatağı ve komponent yerleşimi gibi bir çok farklılık mevcut. Burada asıl sorun bir tek simetrik tasarım değil, bataryanın simetrik kasaya iyi yerleştirilememesi sonucu normal kasalara göre daha fazla baskı altında kaması ve buna bağlı olarak bataryanın patlaması.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!