Genel Görelilik Tekrar Doğrulandı, Gözlenen İlk Kara Delik

Event Horizon Telescope ie yapılan 2 yıllık çalışma sonucu ilk defa bir kara delik görüntülendi. Ulustlar arası araştırmacılardan oluşan bilim insanları bugün Türkiye saait ile 16:00’da Avrupa Gözlem Evinde düzenledikleri basın toplantısı ile ilk görüntüleri yayınladı.

Grönland, Havai, Şili, Güney Amerika, Güney Kutbu, İspanya ve Fransa gibi yerlere yerleştirilen 9 farklı radyo teleskobu ile yakalanan sinyallar birleştirilerek, dünya büyüklüğünde sanal bir teleskop oluşturulmuş. Günlük Petabaytlara varan veriler her bir teleskoplardan alınan tonlarca veri sabit disklere kayıt edildikten sonra süper bilgisayar yardımıyla senkrol edilip özel işlemlerden geçirilerek kara delik görüntüsü elde edilebilmiş.

Genel Görelilik Tekrar Doğrulandı, Gözlenen İlk Kara Delik

Dünyadan 500 milyon trilyon km uzaklıktaki komşu Messier 87 galaksisinin merkezinde görütülenen M87 kara deliği, 100 milyar km çapında ve Güneşin 6,5 milyar katı bir kütleye sahip. Yaklaşık 4 gün boyunca gözlemlenen kara delik defalarca yapılan görüntülemelere rağmen görüntü ve boyutunda bir değişim yaşanmadan doğru bir şekilde görüntülendiği doğrulanmış.

Olak ufkunun ve çekim alanın görüntüsünden oluşan görselde, alt tarafın daha parlak olduğu görünüyor. Bunun nedeninin, etraftaki maddelerin dönüşü, kara deliğin dönüşü veya her ikisinden kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca çekilen fotoğraflarda M87 kara deliğinin dönüş yönünün saat yönünde olduğu da keşif edilen bilgiler arasında.

Basın toplantısın da Samanyolu Galaksimizdeki Sagittarius A kara deliğini gözlemleme ile ilgili bilim insanlarına sorular yönetildi. M87 galaksisinin kara deliği Sagittarius A ‘nınkine oranla 1000 kat daha küçük, 1000 kat daha yakın ve 1000 kat hızlı olduğu için gözlemlemenin zor olduğunu ve bu nedenle M87 kara deliğini tercih edildiği söylendi.

Tek bir amaç için tasarlanan Event Horizon Telescope (Olay Ufku Teleskobu) bu sayede ilk karadeliğini gözlemlemiş oldu. 6 farklı döküman hazırlayan ekip, yakın bir zamanda bunları resmi sitesinde yayınlayacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!