Gnome Masaüstünüzü Varsayılan Ayarlara Sıfırlama

Linux, yalnızca uzman kullanıcılar için değil, aynı zamanda ince ayar yapanlar ve tamirciler için de çok yönlü bir platformdur. Linux masaüstü dağıtımlarının yükselişiyle bu kullanıcılar için yepyeni bir seçenek düzeyi geldi.

Gnome, Linux ve Ubuntu’daki en popüler masaüstü ortamlarından biridir. En popüler masaüstü Linux dağıtımı, artık Ubuntu’nun Unity masaüstü ortamının raflarına göre kutudan çıkar çıkmaz Gnome ile birlikte geliyor. Bu nedenle, Gnome’unuzu değiştirmenin ve onu gerçekten size ait hale getirmenin sayısız yolu vardır.

Gnome, Linux dünyasında daha yaygın bir ortamdır. Bu nedenle, kendinizi kaptırmak ve masaüstünüzü kullanılamaz hale getiren beklenmedik sonuçlara neden olan veya çakışan ince ayarlar yapmak oldukça kolaydır.

Kendinizi benzer bir muammanın içinde bulursanız endişelenmeyin, çünkü Gnome Kabuğu, sisteminizi yeniden yüklemek veya dosyalarınızı kaybetmek zorunda kalmadan yapılan herhangi bir özelleştirmeyi sıfırlamanın bir yolunu sunar.

Gnome Kabuğu Nasıl Sıfırlanır

Bunu yapmak için, yerleşik Terminal konsolunda bir komut çalıştırmayı içeren aşağıdaki basit adımları izlemeniz gerekir.

1. Terminali açın

Gnome tabanlı dağıtımınızda Terminal uygulamasını başlatmanız gerekir. Bu, yüklü uygulamalar listenizden aramak için gösterge paneline Terminal yazmak veya klavyenizde Ctrl + Alt + T tuşlarını basılı tutmak kadar kolaydır.

2. Komutu Çalıştırın

Ardından, bu komutu Terminal penceresine yazmanız gerekecek. Sistem düzeyinde değişikliklerle uğraşmadığımız için bunu süper kullanıcı (su veya sudo) olarak çalıştırmanıza gerek olmadığını belirtmekte fayda var.

  • dconf reset -f /org/gnome/

Masaüstünüz bir an için donmalı ve ardından dosyalarınız ve klasörleriniz tam olarak oldukları yerde varsayılan Gnome görünümü ve hissi ile karşılanacaksınız.

Lütfen bu komutun tüm ince ayarlarınızı ve özelleştirmelerinizi sıfırlayacağını unutmayın. Ayrıca, tüm uzantılarınızın hala mevcut olduğunu, yalnızca devre dışı bırakıldığını unutmayın. Bunları yine de Gnome Tweaks veya seçtiğiniz benzer bir uygulamayı kullanarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Bu komutla, Ubuntu masaüstünüzdeki ince ayarları ve yapılandırmaları karıştırmanız durumunda, bir düzeltmenin yalnızca bir tık kadar uzakta olduğunu belirtelim. Bununla, artık her şeyi deneyerek, bu komutla her zaman yazı tahtasını temizleyebileceğinizi deneyebilirsiniz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!