Google, 2029 Yılına Kadar Faydalı Bir Kuantum Bilgisayar Oluşturmak İstiyor

Şirket bir blog gönderisinde, Google‘ın on yılın sonunda “faydalı, hata düzeltmeli bir kuantum bilgisayar” oluşturmayı hedeflediğini açıkladı. Arama devi, teknolojinin daha iyi ilaçlar geliştirmek için dünyayı beslemek ve iklim değişikliği gibi bir dizi büyük sorunun çözülmesine yardımcı olacağını umuyor. Google, teknolojiyi geliştirmek için Santa Barbara’da bir kuantum veri merkezi, donanım araştırma laboratuvarları ve kuantum işlemci çip üretim tesislerini içeren yeni bir Kuantum AI kampüsünün açılışını yaptı.

Salı günü Google I / O‘da açıklanan hedef, Google‘ın kuantum üstünlüğüne ulaştığını söylemesinden bir buçuk yıl sonra geliyor, bu bir kuantum bilgisayarın geleneksel bir klasik bilgisayarda imkansız olan bir hesaplama yaptığı bir dönüm noktası. Google, kuantum bilgisayarının, geleneksel bir süper bilgisayarda 10.000 yıl veya daha uzun sürecek bir hesaplamayı 200 saniyede gerçekleştirebildiğini söylüyor. Ancak rakipler, Google‘ın iddia ettiği ilerlemeden şüphe duyuyor. IBM, 10.000 yıl sürmek yerine, geleneksel bir süper bilgisayarın görevi 2,5 gün veya daha kısa sürede gerçekleştirebileceğini savundu.

Google, bu ekstra işlem gücünün molekülleri ve dolayısıyla doğayı doğru bir şekilde simüle etmek için yararlı olabileceğini söylüyor. Bu, daha iyi piller tasarlamamıza, karbon açısından daha verimli gübre oluşturmamıza veya daha hedefli ilaçlar geliştirmemize yardımcı olabilir, çünkü bir kuantum bilgisayar, bir şirket gerçek dünya prototipleri oluşturmaya yatırım yapmadan önce simülasyonları çalıştırabilir. Google ayrıca kuantum bilişimin yapay zeka gelişimi için büyük faydalar sağlamasını bekliyor.

Kuantum üstünlüğü kilometre taşına ulaştığını iddia etmesine rağmen, Google, bu tür bilgisayarların yararlı olabilmesi için daha uzun bir yolu olduğunu söylüyor. Mevcut kuantum bilgisayarlar 100 kübitten daha az oluşurken, Google 1.000.000 ile oluşturulan makineyi hedefliyor. Oraya ulaşmak çok aşamalı bir süreçtir. Google, 1000 fiziksel kübiti tek bir mantıksal kübite oluşturmayı düşünmeden önce kübitlerin yaptığı hataları azaltması gerektiğini söylüyor. Bu, gelecekteki kuantum bilgisayarların yapı taşı olan “kuantum transistör” ün temelini oluşturacak.

Önümüzdeki zorluklara rağmen, Google şansı konusunda iyimser. Google‘ın Kuantum AI programından sorumlu bilim insanı Hartmut Neven, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Bu dönüm noktasındayız,” dedi, “Artık kendimize güvenmemizi sağlayan önemli bileşenlere sahibiz. Yol haritasını nasıl yürüteceğimizi biliyoruz. ” Google, nihayetinde bulut üzerinden kuantum bilişim hizmetleri sunmayı planlıyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!