Google, Android İçin Yıldızlı Mesajları, Emoji Önerilerini ve Daha Fazlasını Duyurdu

Google, Android için erişilebilirliği iyileştirmeye yardımcı olacağını ve diğer şeylerin yanı sıra Asistan Kısayollarını daha kullanışlı hale getireceğini söylediği altı yeni özelliği duyurdu.

Android’in Deprem Uyarıları daha fazla ülkeye geliyor

Google, telefon tabanlı deprem algılama ve uyarı sisteminin Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’a geleceğini söyledi. Potansiyel olarak etkilenen bir bölgedeyse insanları uyaracak bir deprem algılama ağı oluşturmak için Android telefonları kullanan sistem, ilk olarak Kaliforniya’da piyasaya sürüldü, ancak Nisan ayında Yunanistan ve Yeni Zelanda’da kullanıma sunuldu.

Google, özelliği önümüzdeki yıl içinde daha fazla bölgeye getirmeyi umduğunu, ancak ilk olarak deprem riski yüksek olan ülkelerde kullanıma sunmaya odaklandığını söyledi.

Yıldızlı Mesajlar

Size önemli bilgiler içeren bir metin gönderilirse ve onu hızlı bir şekilde bulmak istiyorsanız, ona “yıldız” ekleyebileceksiniz, bu da onu yıldızlı kategoriye yerleştirecek, böylece bir sohbette geri kaydırmak zorunda kalmayacaksınız onu bulmak için. Google, özelliğin “önümüzdeki haftalarda” Mesajlar uygulamasına sunulacağını söyledi.

Emoji Önerileri

Bu yazdan itibaren Gboard, kullanıcıların iki farklı emojiden oluşan karma oluşturmalarına olanak tanıyan Google aracı Emoji Kitchen’da oluşturulan çıkartmaları bağlamsal olarak önerecek. Öneriler, İngilizce, İspanyolca veya Portekizce mesaj yazanlar için Emoji menüsünde görünecektir.

Google Asistan Kısayolları bir yükseltme alıyor

Google’ın Asistan Kısayolları, kullanıcıların bir uygulamanın belirli bir bölümüne atlamalarına izin verir, ancak geliştiriciler artık kullanıcı bilgilerini doğrudan Asistan’da widget biçiminde gösterebilecek.

Sesli Erişim, konuşmalarınızı girdi olarak almaz

İnsanların seslerini kullanarak telefonlarında gezinmelerine olanak tanıyan Google’ın Sesli Erişim uygulaması, birinin kendi telefonuyla mı yoksa başkalarıyla mı konuştuğunu anlayabilmesi için bakış algılama özelliğine sahip. Beta sürümünde olan özellik, telefonunuza bakmadığınızı tespit ederse komut almayı bırakacak.

Sesli Erişim, parola girme konusunda da iyileştirmeler alıyor: kullanıcılar “dolar işareti” gibi kelimeler söyleyebilecek ve bunlar, harfi harfine yazılmak yerine sembole çevrilecek.

Android Auto daha fazla kişiselleştirme ve yaratık konforu elde ediyor

Android Auto kullanıcıları, uygulama başlatıcıyı kişiselleştirmek ve karanlık modu manuel olarak yönetmek için telefonlarını kullanabilecek. Google ayrıca bir listenin en üstüne hızlıca kaydırma özelliğini de ekliyor ve kaydırma çubuğu A’dan Z’ye bir düğme alıyor.

Google ayrıca, Mesajlar ve WhatsApp gibi uygulamalar için mesajlaşma deneyiminin iyileştirildiğini ve mesaj göndermeyi ve okumayı kolaylaştırdığını söylüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!