Google, Android’de Geçen Ayın WebView Kabusuna Yanıt Verdi

Android‘in WebView bileşeni, geçtiğimiz ay Gmail, Google Pay ve çeşitli bankacılık uygulamaları da dahil olmak üzere düzinelerce uygulamanın çalışmasının durmasına neden olan yaygın bir çökmeye neden oldu. Kalıcı bir düzeltme yayınlanmadan önce sekiz saate kadar süren hatanın ciddiyeti, Google‘ı başka bir felaketten kaçınmak amacıyla ek değişiklikler yapmaya yönlendirdi.

Yeni bir durum raporunda Google, çökmenin nedenlerini açıklar ve uygulamayı planladığı WebView iyileştirmelerini ayrıntılarıyla açıklar. Şirket, web sayfalarını açmak için WebView‘a güvenen tüm uygulamaların, yazılımın deney ve yapılandırma teknolojisindeki bir hatanın sonucu olarak çöktüğünü belirtti. Sorunu çözmek için Google‘ın, otomatik ve manuel güncellemeler için Google Play üzerinden hem Chrome hem de WebView‘ın yeni sürümlerini yayınlaması gerekiyordu.

WebView iyileştirmelerinin anahtarı, geçmişin kendisini tekrar etmesi durumunda uygulamanın iyi bir duruma dönmesini sağlayacak yeni bir “Güvenli Mod” dur. Google ayrıca Play mağazasında Chrome ve WebView güncellemelerini hızlandırmayı planlıyor. Ayrıca, uygulamayı denetleme ve olaylar sırasında kullanıcılarla daha iyi iletişim kurma sözü veriyor. Google, neden olmadıkları bir çökme ile ilgili şikayetlerle dolu olması muhtemel işletmelere ve geliştiricilere selam vererek, olay etkisi ve çözüm durumu hakkında yorum sağlamak için ortaklarıyla birlikte çalışacağını söylüyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!