Google Arama Sonuçlarına Yapay Zeka Dokunuşu Geliyor

Google arama sonuçlarına yapay zeka sohbetleri ve kısa video klipleri eklemeyi planladığı belirtiliyor. The Wall Street Journal’ın şirket belgelerine ve konuya hakim kişilere dayandırdığı bilgilere göre, Google, yapay zeka ile yapılan konuşmaları, arama sonuçlarına daha fazla kısa video ve sosyal medya gönderileriyle birleştirmeyi hedefliyor.

Bu adım, Google’ın internet bilgi ortamındaki önemli değişikliklere, OpenAI’nin chatGPT’si ve Microsoft Corp’un Bing AI’si gibi yapay zeka botlarının ortaya çıkışına verdiği yanıtı yansıtmaktadır. Ayrıca, Google’ın geleneksel “10 mavi bağlantı” formatından ayrılarak yeni bir formata yönelme eğilimini de göstermektedir.

Raporlara göre, bu yılki arama motoru değişikliklerinin bir parçası olarak, Google, ziyaretçilerini sorgularına yanıt olarak takip soruları sormaya veya TikTok videoları gibi görsellere göz atmaya teşvik edebilir. Şirketin ayrıca, yaklaşan I/O geliştirici konferansında “Magi” adlı yeni bir yapay zeka sohbet programını tanıtması beklenmektedir.

Bir Google sözcüsü, arama deneyimini geliştirmeye ve kullanıcılara yüksek kaliteli bilgi sunmaya odaklandıklarını belirterek, “sağlıklı ve açık bir web’i desteklemek yaklaşımımızın temelini oluşturmayı sürdüreceğiz” dedi.

Bu gelişme, Microsoft’un Bing arama motoruna OpenAI’nin ChatGPT teknolojisini entegre ederek uzun süreli diyaloglar kurmasını sağlamasıyla başlayan bir rekabet sürecini yansıtmaktadır. Geçen yıl Aralık ayında Google’ın, chatGPT’nin oluşturduğu tehdidi ele almak için bir “kırmızı kod” ilan ettiği bildirilmiştir. Şirket, bu yılın başlarında Bard adlı kendi yapay zeka sohbet robotunu tanıtmış olsa da, tanıtım planlandığı gibi gitmemiştir.

Daha önce de Google çalışanlarının, Samsung Electronics Co, Ltd’nin cihazlarında varsayılan arama motoru olarak Bing AI’ı kullanmayı planladığı haberleri ortaya çıktıktan sonra “panik” yaşadıkları belirtilmişti.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!