Google Chrome 89 Yayınlandı İşte Yenilikler

Google Chrome 89‘un bugün piyasaya çıkacak sürümü Android telefonlar ve Chrome OS arasında entegrasyon, tarayıcıda oyun kumandaları için daha iyi destek, web uygulamaları için NFC ve yerel web paylaşımı özellikleri kazandı.

Android Cihazlar için Chrome OS Phone Hub

Google, bir süredir Chrome OS için bir “Telefon Merkezi” üzerinde çalışıyor. İşlevsellik, Windows 10’daki Microsoft’un “Telefonunuz” uygulamasına benzer. Android cihazınızı bağlayabilir ve bildirimleri senkronize edebilir, son sekmeleri görebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Şu anda, Telefon Hub’ı bir Chrome bayrağıyla manuel olarak etkinleştirilebilir. Bazı insanlar bunu zaten Chrome 88’de gördü, ancak Chrome 89’da daha da iyi çalışıyor olmalı. Chrome OS 89’u yükledikten sonra hiçbir şeyi etkinleştirmeden görebilirsiniz.

Varsayılan Olarak WebHID Etkinleştirildi

“WebHID”, daha az standartlaştırılmış klavye ve oyun kumandalarının web tarayıcılarıyla daha iyi çalışmasını amaçlayan bir API’dir. Cihaza özgü mantığı JavaScript’te uygulamak için bir yol sağlar.

Tarayıcılar, işletim sistemiyle aynı HID ​​protokolüne güvenirler. Ancak, karmaşık bir oyun kumandası gibi alışılmadık bir HID cihazı, bir tarayıcıda düzgün çalışması için özel mantık gerektirebilir. Bu API artık varsayılan olarak etkindir ve bazı şeyleri iyileştirmelidir.

Web Uygulamaları NFC Kullanabilir

Android’deki Chrome 89, varsayılan olarak “Web NFC” yi etkinleştirir. Bu, web uygulamalarının artık NFC (Yakın Alan İletişimi) etiketlerini okuyup yazabileceği anlamına gelir. Genellikle bunu yalnızca yerel uygulamalar yapabilir. İşte NFC etiketlerini tarayabilen ve yazabilen örnek bir web sitesi.

Google’ın yukarıdaki videosu, Chrome’un Web NFC API’sini kullanarak NFC etiketleriyle etkileşim kuran bir web sitesini gösterir.

Masaüstünde Yerel Web Paylaşımı

Web sitelerinde sayfayı kolayca paylaşmanıza olanak tanıyan sosyal ağ düğmelerini görmek yaygındır, ancak listelenen sosyal sitelerle sınırlısınız. Chrome 89, Windows ve Chrome OS web paylaşımını Android’de gördüklerinizle uyumlu hale getirir.

Bir site yeni web paylaşımını destekliyorsa, paylaş düğmesi yerel bir paylaşım menüsü açar. Bu şekilde, bağlantıyı cihazınızda destekleyen herhangi bir uygulamayla paylaşabilirsiniz. Yalnızca bir Facebook ve Twitter düğmesiyle sınırlı değilsiniz.
Eski İşlemciler için Destek Bırakılıyor

Chrome 89’dan başlayarak, tarayıcı artık yeni gereksinimleri karşılamayan eski x86 işlemcilerini desteklemeyecektir. Cihazların minimum SSE3’ü (Ek Akış SIMD Uzantıları 3) karşılaması gerekir.

Bugün Chrome 89 çalıştıran cihazların büyük çoğunluğu için bu bir sorun olmamalıdır. İşlemciler yaklaşık 15 yıldır SSE3’ü destekliyor. Bu cihazlardan birine sahipseniz, Chrome 88’de takılıp kalırsınız. İşte onu destekleyen örnek bir web sitesi.

Geliştirici Avantajları

Chrome 89, özellikle kaputun altındaki iyileştirmeler ve geliştirici güzelliklerinde ağırdır. Bu değişikliklerin çoğunu geliştirici sitesinde ve Chromium blogunda okuyabilirsiniz. Burada birkaç değişikliği vurgulayacağız:

  • Güvenilir Tür ihlalleri için hata ayıklama desteği: Geliştiriciler, Kaynaklar paneli aracılığıyla Güvenilir Tür İhlallerinde kesme noktaları belirleyebilir ve istisnaları yakalayabilir.
  • Düğüm ekran görüntüsünü görüntü alanının ötesinde yakalayın: Artık tam bir düğüm için ekran görüntüleri ve Elements panelinden klasörün altındaki içeriği yakalamak mümkün.
  • Ağ istekleri için yeni Güven Belirteçleri sekmesi: “Güven Simgesi” adlı yeni bir API, dolandırıcılıkla savaşmaya ve pasif izleme olmadan botları gerçek kişilerden ayırmaya yardımcı olabilir.
  • Lighthouse paneli artık Lighthouse 7’yi çalıştırıyor.
  • AVIF Image Decode: Chrome artık Android ve Webview’de AVI kod çözücüleri ile AVIF içeriğini yerel olarak yükleyebilir.
  • Kaynaklar arası açıcı politika raporlama API’si: Yeni bir API, sitelerin farklı alanlardaki kullanımı izlemesine olanak tanır.
  • Forced colors özelliği: Yeni zorunlu renkler CSS medya sorgusu, sitelerin, aygıtın yüksek kontrastlı görüntüleme moduna ayarlanıp ayarlanmadığını algılamasına olanak tanır.

Chrome, mevcut olduğunda güncellemeyi cihazınıza otomatik olarak yükleyecektir. Mevcut güncellemeleri hemen kontrol etmek ve yüklemek için menü> Yardım> Google Chrome Hakkında’yı tıklayın.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!