Google Chrome, Bir Dizi Yeni Üretkenlik Özelliği Alıyor

Google, Chrome için üretkenliği artırmayı amaçlayan yeni özellikler sundu. Bu özellikler, Android ve iOS‘ta ve masaüstünde Chrome için de mevcuttur. Google, bu özelliklerden bazılarını zaten kullanıma sunarken, diğerleri yakında kullanıma sunulacak.

Google Chrome artık bir makalenin bağlantısından biriyle paylaşmak istediğiniz metni paylaşmayı kolaylaştıran bir “vurgulanacak bağlantı” özelliğine sahiptir. Bir metni sağ tıklayıp “Vurgulamak için bağlantıyı kopyala” yı seçerek vurgulayabilirsiniz. Ardından bağlantıyı, açtıklarında vurgulanan metni görecek olan arkadaşınızla paylaşın. Bu özellik, Android ve masaüstündeki Chrome‘da kullanıma sunuluyor ve yakında iOS‘ta da kullanıma sunulacak.

Google, Chrome‘daki PDF‘lere yeni özellikler ekledi. Artık küçük resimlere göz atmak ve belirli bir sayfaya hızlıca atlamak için yeni kenar çubuğunu kullanabilirsiniz. Araç çubukları, adres çubuğu ve sekmeler olmadan sunumu izleyici olarak görüntülemenize olanak tanıyan yeni bir sunum modu da vardır. Google ayrıca belge özellikleri, iki sayfa görünümü ve PDF‘ler için güncellenmiş bir üst araç çubuğu ekledi. Bu özellikler, tüm platformlarda Chrome‘da kullanıma sunuluyor.

Google, Chrome pencerelerini sunarken veya paylaşırken de tüm bildirimleri otomatik olarak kapatır. Chrome‘daki bir diğer önemli güncelleme, şirketin düzeltmeye çalıştığı bir sorun olan güç tasarrufu. Google bir blog gönderisinde, “Chrome artık sekme başına 100 MB’a kadar geri ödeme talep ediyor ve bu, bazı popüler sitelerde% 20’den fazla” dedi. Mac‘teki Google Chrome‘un CPU kullanımında% 35’e kadar azalma ve 1,25 saate kadar daha fazla pil ömrü sunduğu söyleniyor. Android‘de, açık birçok sekme olsa bile Chrome% 13 daha hızlı başlatılıyor.

Google, yakında daraltılmış gruplar için sekme dondurma işlemini de başlatacak. Dolayısıyla sekme grupları daraltıldığında, içindeki sekmeler daha az güç kullanır. Bu özellik yakında beta sürümüne sunulacak. Kararlı sürümü hakkında hiçbir bilgi yok.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!