Ana SayfaHaberGoogle,...

Google, Chrome’un En Son Sürümü Chrome 91’i Yayınladı: İşte Detaylar

Google, dört haftada bir çıkan yeni Chrome sürümleriyle Chrome’un yayın programını hızlandırdı. Chrome 91, Chromebook‘larda Linux‘u dengeler, Sekme Arama’yı iyileştirir, Kopyala ve Yapıştır’ı güçlendirir ve Chrome OS‘yi başka şekillerde iyileştirir.

Chromebook’larda Linux Nihayet Beta’dan Çıkıyor

Linux uygulamaları, belirli Chromebook‘larda yaklaşık üç yıldır mevcuttur, ancak her zaman bir “beta” aşamasındadır. Chrome OS 91 nihayet Chromebook‘larda Linux‘u kararlı bir yazılım parçası olarak işaretliyor.

Chromebook’larda Linux ile hemen pek bir şey değişmeyecek. Google, yeni API’ler ekleyerek ve cihaz donanımıyla daha iyi entegrasyon sağlayarak Linux üzerinde çalışmaya devam ediyor. Beta’dan çıkarmak, Google’ın bu özelliğin herkes için hazır olacak kadar ileri gittiğini düşündüğünün büyük bir göstergesidir.

Chrome OS’de Sekme Araması En Son Kapatılan Sekmeleri Gösteriyor

Google, Chrome’un En Son Sürümü Chrome 91’i Yayınladı: İşte Detaylar

Chrome OS 87, açık sekmelerde arama yapma yeteneği kazandı. Chrome OS 91’de, özellik (o zamandan beri masaüstünde Chrome’a ​​da geldi) artık yakın zamanda kapatılan sekmelerin bir listesini de gösteriyor.

Özellik çok basit. Sekme Arama simgesini tıklamanız yeterlidir ve şu anda açık olan sekmeler listesinin altında son kapatılan sekmelerin bir listesini görürsünüz. Geçmişe girmeden bu sayfalara erişmenin kullanışlı bir yoludur.

Dosyaları Kopyala ve Yapıştır

Chrome’un açıkça kopyala ve yapıştır işlevi var, ancak Chrome 91 bunu başka bir seviyeye taşıyor. Artık bilgisayarınızdaki herhangi bir yerden bir dosyayı kopyalayabilir ve ardından bir e-postaya yapıştırabilirsiniz.

Önceden, bir e-postaya dosya eklemek isterseniz, dosya gezgininden sürükleyip e-posta sekmesine bırakmanız gerekirdi. Artık kopyalamak için Ctrl + C ve yapıştırmak için Ctrl + V kullanabilirsiniz.

Şu anda, özellik bir bayrakla kullanılabilir. Bunu chrome: // flags / # clipboard-filenames adresinde etkinleştirebilirsiniz.

Android, Modern Form Denetimleri Alır

Android’de Chrome 91, yeniden tasarlanmış bazı form kontrolleri alıyor. Bunlar radyo düğmeleri, onay kutuları, tarih seçiciler ve ilerleme çubukları gibi şeylerdir. Eski form kontrolleri bir süredir güncellenmemişti ve modası geçmiş görünmeye başlamıştı. Aşağıda (XDA-Developers aracılığıyla) önce (solda) ve sonra (sağda) resimleri görebilirsiniz.

Google, Chrome’un En Son Sürümü Chrome 91’i Yayınladı: İşte Detaylar

Android için Chrome Web Sitelerini “İzleyebilir”

Google, Google Reader’ı uzun süre önce öldürmüş olabilir, ancak Android için Chrome 91 başka bir RSS okuyucu tarzı özellik getiriyor. Menüdeki yeni bir seçenek, bir web sitesini “Takip Etmenize” olanak tanır. Bu site yeni içerik yayınladığında, Yeni Sekme sayfasındaki yeni “Takip Edilenler” bölümünde görünecektir.

Bu özellik hala erken aşamadadır ve muhtemelen Chrome 91’de hemen görmeyeceksiniz, ancak özellikle RSS’yi kaçırırsanız, dört gözle bekleyeceğiniz bir şeydir.

Başka yeni ne var?

Chrome 91, özellikle kullanıcıların yüz yüze olduğu değişikliklerde hafiftir, ancak perde arkasında her zaman daha fazlası vardır. Google’ın geliştirici sitesinde ve Chromium blogunda bu değişikliklerin çoğunu okuyabilirsiniz. Burada birkaç değişikliği vurgulayacağız:

Bu sürümdeki Yeni Orijinal Denemeler: PWA, WebTransport ve WebXR Düzlem Algılama API’si için Bildirime Dayalı Bağlantı Yakalama.
Önerilen Dosya Adı ve Konumu: Web uygulamaları artık Dosya Sistemi Erişim API’sini kullanırken bir dosya veya dizinin adını ve konumunu önerebilir.
Kimlik Bilgisi Paylaşımı: Aynı hesap yönetimi arka ucunu paylaşan alanlar artık birbirleriyle ilişkilendirilebilir, yani Chrome şifre yöneticisinin tüm alanlar için yalnızca bir girişi hatırlaması gerekir.
V8 JavaScript: Chrome 91, V8 JavaScript motorunun 9.1 sürümünü içerir.

Chrome, mevcut olduğunda güncellemeyi cihazınıza otomatik olarak yükleyecektir. Mevcut güncellemeleri hemen kontrol etmek ve yüklemek için menü> Yardım> Google Chrome Hakkında’yı tıklayın.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!