Google Chrome’un Gelecek Sürümü, Kullanıcıların Güvenli Web Sitelerine Göz Atmalarını Sağlayacak

HTTPS, Google Chrome için varsayılan hale geldiğinden bu yana epey zaman geçti. Bu adım, teknoloji devi Google tarafından kullanıcıların güvenliğini artırmak için atıldı. Daha sonra Google, Google Chrome‘a ​​eklenecek yeni özelliklerle ilgili gelecek planını da açıkladı. Bu yeni özellikler ayrıca Google‘ın neden HTTPS’yi tercih ettiğini gösterecek.

Google, Chrome 94’te HTTPS Birinci mod özelliğini yayınlamaya hazır. Bu özellik, Firefox‘un karşılık gelen aracına benzer. Yaklaşan bu özelliğin temel amacı, kullanıcının her zaman HTTPS aracılığıyla herhangi bir çevrimiçi siteye bağlı olduğundan emin olmaktır. Tarayıcı HTTPS ile bağlantılı değilse ve başka bir bağlantıya bağlıysa, kullanıcıya bağlantısının güvenli olmadığı ve oradaki verileri ve gizliliği riske atıyor olabileceği derhal bildirilir. Bununla birlikte, başlangıçta hizmet yalnızca özelliği etkinleştirecek olanlar için çalışacak, ancak Google, her kullanıcı için etkin kalabilmesi için varsayılan bir ayar vermeyi planlıyor.

Google Chrome’un Gelecek Sürümü, Kullanıcıların Güvenli Web Sitelerine Göz Atmalarını Sağlayacak

Google’ın Chrome 93 için de bazı yayın öncesi planları var. Chrome 94 piyasaya sürülmeden önce teknoloji devi, tarayıcının adres çubuğunda (Çok amaçlı adres çubuğu) bulunan kilit işaretini kaldırmayı planlıyor. Güvenli bir bağlantıyı vurgulayan işaret, nötr bağlantıyı belirtmek için aşağı bakan bir okla değiştirilecektir.

Bu tür yeni özellikler, kullanıcılarına farkındalık yaratmak için ciddiyetle tanıtılıyor, bu, veri gizliliği ve güvenlik bilgileri için keşif sürecini çok daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak. Şirket tarafından yapılan bir anket, katılımcıların sadece %11’inin kilit simgesinin gerçekte ne anlama geldiğinin farkında olduğunu ortaya koydu. İnsanlar bunun bağlantının güvenilir olabileceği anlamına geldiğini düşündü. Ancak, bağlantı güvenli olmasa bile, adres çubuğunda güvenli olmayan bir bağlantı bildirilirken simge kullanıcılara gösterilmeye devam edecektir.

HTTPS artık Google tarafından tam olarak destekleniyor ve görünüşe göre Google, web sitesi bağlantısı güvenli değilse bazı karakteristik Google Chrome özelliklerini kısıtlama da dahil olmak üzere getirilecek birçok değişiklik planlamış gibi görünüyor, bu adımlar zamanla atılacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!