Ana SayfaHaberGoogle,...

Google, Dinleyince Bir İnsandan Ayırt Edilmeyecek Yapay Zekası LaMDA’yı Tanıttı

Google Asistan, basit komutları anlamakta yeterince sorun yaşıyor, ancak LaMDA adı verilen çığır açan bir teknoloji, AI‘nın rahat, serbest akışlı konuşmalar yapmasına yardımcı olabilir. LaMDA AI hala geliştirme aşamasındadır, ancak Google onu yakın gelecekte 3. taraf testleri için açmayı planlamaktadır.

I / O 2021 açılış konuşmasında, LaMDA‘da (veya Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) gösterilen Google, LaMDA‘yı Transformer açık kaynaklı sinir ağı mimarisi üzerine inşa etti. Transformer genellikle tahmini metin yazılımı ve sesli asistanlar gibi pratik uygulamalar için kullanılır. Ancak Google, LaMDA‘yı gündelik diyalog üzerine eğiterek, ona herhangi bir konuda serbest akışlı, insan benzeri konuşmalar yapma yeteneği verdi.

Her ne sebeple olursa olsun Google, LaMDA AI‘yı iki garip rol oynama senaryosunda başlatmayı seçti. İlki, LaMDA’nın Yeni Ufuklar görevi, uzayın soğukluk boşluğu gibi güncel olayları tartışan ve bilim adamlarının Plüton’un gerçek bir gezegen olmadığını iddia eden kendi kendini tanımladığı bir “gezegen” olan Pluto’nun sesiyle konuştuğunu gösterdi.

İkinci konuşma, LaMDA‘yı bir kağıt uçak rolünde gösterdi. İşini bir kağıt uçak olarak tanımladı ve “iyi” kelimesinin nasıl birçok anlama gelebileceğini düşündü – “mükemmel bir kağıt uçak nedir” sorusuna çok zen bir yanıt.

Google CEO‘su Sundar Pichai‘ye göre bu konuşmalar Google tarafından programlanmadı. Bunun yerine, “merhaba, bir kağıt uçakla konuşmak istiyorum” gibi komutlarla tetikleniyorlardı. Oradan, AI bir uçak olarak rolüyle ilgili bilgileri, artı herhangi bir güncel kağıt uçak haberini veya bitişik konuları arar (bir kağıt uçak ağaçlara takılabilir, böylece AI ağaçlarla ilgili bilgilere bakabilir).

Sundar Pichai, kendisinin ve oğlunun “Pluto” ile konuşurken çok şey öğrendiğinden bahsetti. LaMDA AI‘nın, çocuklara kesinlikle hitap edeceği için eğitimde erken uygulamalar bulması mümkündür. Örneğin aslanlar hakkında bilgi edinmek isteyen bir çocuk, LaMDA‘dan aslan gibi davranmasını isteyebilir. Her iki durumda da, LaMDA‘nın konuşma yapay zekası ve Google Asistan üzerinde büyük bir etkisi olacağından emin olabilirsiniz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!